Od dawna wiadomo, że spożywanie zbyt wiele produktów zawierających „złe" tłuszcze, tj. tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, nie jest zdrowe dla serca. Okazuje się jednak, że jeden ze składników tego rodzaju zagraża także funkcjonowaniu pamięci.
Ryby są szczególnie polecane dla zdrowia mózgu. Okazuje się jednak, że mogą też zmniejszyć ryzyko raka odbytnicy i okrężnicy, mówią lekarze.
Jeśli szukasz sposobu na to, by uchronić się przed demencją, możesz to osiągnąć poprzez postawienie sobie konkretnego celu życiowego.
Międzynarodowy zespół naukowców zmapował geny człowieka, które zwiększają lub zaburzają odporność mózgu na rozmaite choroby neurologiczne i psychiczne. W toku badań zaprezentowanych w czasopiśmie Nature Genetics zidentyfikowano geny, które mogą rzucić światło na różnice występujące w wielkości mózgu i inteligencji. Wyniki mogą również przełożyć się na opracowanie nowych terapii farmakologicznych.
Jak wynika z raportu WHO, wraz ze starzeniem się ludności na świecie liczba osób z otępieniem zwiększy się prawie dwukrotnie do 65,7 mln w 2030 roku.
Obecność retinopatii u starszych kobiet wiąże się z zaburzeniami poznawczymi i zmianami w naczyniach krwionośnych mózgu. Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, stosunkowo prosty test oka może służyć jako marker zmian poznawczych związanych z chorobą naczyń, co pozwala na wczesne rozpoznanie i leczenie dolegliwości.
Jak informuje WHO, w latach 2000-2050 odsetek światowej populacji powyżej 60 lat podwoi się z około 11 do 22 procent.
Osoby doświadczające osłabienia pamięci stają się zapominalskie i niezdolne do przyswojenia nowych informacji. Częściej się mylą, są zdezorientowane, a jednocześnie bardziej nerwowe z powodu zmagania się z problemami poznawczymi. W jednym przypadku zmniejszenie zdolności zapamiętywania jest czasowe, w innym długotrwałe - wszystko zależy od przyczyn leżących u podstaw dolegliwości.
Brytyjscy naukowcy odkryli u myszy rodzaj przeciwciała, który blokuje objawy choroby Alzheimera, co może przyczynić się do opracowania nowego sposobu jej leczenia.
Umiejętność przewidywania pomaga czynić plany i sprawować kontrolę nad życiem. Niemniej jednak antycypowanie zdarzeń w może także przyczyniać się do powiększenia poziomu stresu związanego z zwiększonym ryzykiem chorób charakterystycznych dla okresu starzenia się.
Naukowcy przetestowali cykle snu u 100 osób w wieku 45 - 80 lata, u których nie zanotowano objawów demencji . Połowa tej grupy miała w rodzinie osobę cierpiącą na chorobę Alzheimera. Okazało się, że ludzie, którzy mają problemy ze snem, są bardziej narażeni na problemy z pamięcią w starszym wieku.
Starsze osoby, które zbyt dużo jedzą, są bardziej zagrożone zaburzeniami pamięci, ostrzegają uczeni. Ludzie w wieku 70 lat i starsi, którzy codziennie dostarczają sobie od 2 143 do 6000 kalorii, mogą mieć dwukrotnie wyższe ryzyko osłabienia pamięci, które może być wczesnym objawem choroby Alzheimera.
Osoby w wieku powyżej 100 lat czują się bezradne, ale nie bezwartościowe pomimo wielu orgraniczeń, jakich codziennie doświadczają. Ogólnie rzecz ujmując, cieszą się dobrym nastrojem, wynika z nowych badań.
Palenie papierosów u mężczyzn, zwłaszcza starszych mężczyzn - wydaje się być przyczyną szybszego osłabienia funkcji poznawczych, wynika z raportu opublikowanego przez Online First Archives of General Psychiatry.
Rozpowszechnione przekonania mają znaczną siłę, a sprzeczne z nimi nowe ustalenia często nie odznaczają się dostateczną siłą przebicia, w efekcie mity dotyczące starzenia się mózgu cieszą się dużą popularnością. Poniżej kilka przykładów opinii tego rodzaju.