Praca przez ponad osiem godzin dziennie zwiększa ryzyko choroby serca nawet o 80 procent, wynika z nowych badań. Naukowcy odkryli, że dłuższe godziny pracy mogą prowadzić do zawałów serca i udarów mózgu, informuje "Daily Mail".
Komputer to źródło młodości dla seniorów - nowe badania wykazały korzyści dla funkcjonowania mózgu dzięki korzystaniu z peceta przez osoby w dojrzałym i starszym wieku.
Osoby o nazbyt wysokim poziomie cukru we krwi mogą być narażone na zwiększone ryzyko kurczenia się mózgu, które ma miejsce w wyniku starzenia się organizmu.
Osoby otyłe i cierpiące z powodu wysokiego ciśnienia krwi oraz innych problemów związanych z chorobą serca, a także cukrzycą mogą doświadczyć szybszego osłabienia zdolności umysłowych, ostrzegają francuscy uczeni.
Resweratrol, związek znajdujący się w czerwonym winie, może pomóc osobom starszym w walce z zaburzeniami motorycznymi, które prowadzą do problemów z mobilnością i zwiększonego ryzyka upadków.
Krewni osób, które są wolne od otępienia i u których notuje się wysoki poziom białka wskazujący na obecność stanu zapalnego, mają znaczne prawdopodobieństwo uniknięcia demencji.
Dostarczanie organizmowi flawonoli znajdujących się w kakao może poprawić funkcjonowanie mózgu, wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Hypertension.
Wstrząsy mózgu, a nawet lżejsze urazy głowy mogą przyspieszać naturalny proces starzenia się mózgu poprzez szybsze zaburzenia na szlakach sygnałowych w porównaniu do mózgów osób, które nigdy nie doświadczyły podobnych zdarzeń.
Spanie zbyt długo w nocy i odczuwanie senności w ciągu dnia może być wczesnym objawem demencji, ostrzegają francuscy badacze.
Starsze osoby pijące nadmierne ilości alkoholu, przyśpieszają u siebie rozwój zaburzeń poznawczych, wynika z badań przedstawionych na międzynarodowej konferencji Stowarzyszenia Alzheimerowskiego w Vancouver.
Zbyt mała lub zbyt duża ilość snu zwiększa tempo osłabienia zdolności mentalnych wśród starszych kobiet i może przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera.
Jedzenie mniejszej ilości tłuszczów nasyconych jest dobre dla mózgu i serca. Tzw. „dobre" tłuszcze zaś, tj. nienasycone, wspomagają funkcje umysłu.
Laureat nagrody Nobla Gabriel García Márquez cierpi na otępienie starcze i nie może już pisać, ujawnił brat pisarza.
Czerwone wino jest uważane za doskonały trunek do obiadu czy kolacji, ale powinny unikać go osoby cierpiące na migreny. Pogoda także okazuje się mieć wpływ na częstość ataków choroby.
Wiele chorób rozwija się wcześniej lub nasila się z powodu przewlekłego stresu, między innymi choroba serca, cukrzyca, nowotwory czy stwardnienie rozsiane. Aczkolwiek dostępnych jest niewiele prac naukowych poświęconych roli przewlekłego stresu w chorobach z łagodnym zaburzeniem funkcji poznawczych czy chorobie Alzheimera.