Alpinia, zioło z rodziny Imbirowatych, jest znana w Europie od kilku wieków, jednak jej pochodzenie odkryto w 1870 roku, gdy znaleziono i zbadano ją w pobliżu Tung-Sai, na południu Chin, a następnie na wyspie Hainan. Tradycyjne zastosowania zioła obejmowało leczenie: wzdęć, dyspepsji (niestrawności), wymiotów, nadciśnienia, wreszcie rozmaitych chorób układu pokarmowego.
Starsi ludzie mogą obniżyć ryzyko stania się ofiarą demencji o ponad połowę, jeśli ćwiczą przez 30 minut kilka razy w tygodniu.
Niekontrolowane nadciśnienie uszkadza strukturę i funkcjonowanie mózgu już u osób w średnim wieku.
Wiele już napisano o profitach dla zdolności poznawczych z nauki języka obcego. Kolejne badania wykazują, że warto intensywnie zaangażować się w poznawanie nowego języka - nauczenie się go w relatywnie krótkim czasie odmładza mózg.
Japoński neurobiolog, prof. Ryuta Kawashima, opracował video grę Brain Training, która pomaga zapobiegać pogłębianiu się demencji. Jakkolwiek gra powstała dla Nintendo, już kartka i długopis wystarczą, by zachować zdolności poznawcze na odpowiednim poziomie.
Wraz ze starzeniem się doświadczamy coraz większego ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych, takich jak pamięć, zdolność do podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Badania wskazują kilka potencjalnych czynników tych zmian, odkryto m. in. związek między utratą zębów i osłabieniem funkcji poznawczych oraz wyższym ryzykiem demencji.
Czy witamina C i beta-karoten mogą pomóc w ochronie człowieka przed demencją? Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Niemczech sugerują, że owszem. Naukowcy z Uniwersytetu w Ulm badali wpływ antyoksydantów na patogenezę choroby Alzheimera.
Jak wynika z nowego francuskiego badania, starsi pacjenci przyjmujący leki nasenne i obniżające poczucie lęku, mają znacząco wyższe ryzyko demencji w porównaniu do osób nie stosujących tych farmaceutyków.
21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. To jeden z nielicznych momentów, gdy w Polsce mówi się głośniej o tej chorobie, a także o innych dysfunkcjach neurologicznych z grupy otępień. Warto przypomnieć, że choroba Alzheimera jest przez lekarzy i biochemików nazywana epidemią XXI wieku. Na całym świecie cierpi na nią 37 mln osób i liczba ta cały czas rośnie. W 2050 roku przekroczy 115 mln. W Polsce chorych na Alzheimera jest ćwierć miliona. W 2050 roku ma ich być milion.
Rola określonych hormonów w zdrowym starzeniu się i możliwości osiągnięcia długowieczności to temat powszechnie zgłębiany przez gerontologów. Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do rozmaitych chorób lub po prostu kiepskiego samopoczucia i przyspieszenia procesu starzenia się.
Praca przez ponad osiem godzin dziennie zwiększa ryzyko choroby serca nawet o 80 procent, wynika z nowych badań. Naukowcy odkryli, że dłuższe godziny pracy mogą prowadzić do zawałów serca i udarów mózgu, informuje "Daily Mail".
Komputer to źródło młodości dla seniorów - nowe badania wykazały korzyści dla funkcjonowania mózgu dzięki korzystaniu z peceta przez osoby w dojrzałym i starszym wieku.
Osoby o nazbyt wysokim poziomie cukru we krwi mogą być narażone na zwiększone ryzyko kurczenia się mózgu, które ma miejsce w wyniku starzenia się organizmu.
Osoby otyłe i cierpiące z powodu wysokiego ciśnienia krwi oraz innych problemów związanych z chorobą serca, a także cukrzycą mogą doświadczyć szybszego osłabienia zdolności umysłowych, ostrzegają francuscy uczeni.
Resweratrol, związek znajdujący się w czerwonym winie, może pomóc osobom starszym w walce z zaburzeniami motorycznymi, które prowadzą do problemów z mobilnością i zwiększonego ryzyka upadków.