Fizyczne korzyści z regularnych ćwiczeń są dobrze udokumentowane. Wydaje się jednak, że korzyści z aktywności fizycznej czerpie nie tylko ciało, ale i umysł.
Fundacja Świętej Łucji (Fondazione Santa Lucia) jest jednym z pomysłodawców i organizatorów konferencji poświęconej problemowi rosnącej liczbie przestępstw, których ofiarami są osoby starsze.
Depresja jest powszechna wśród starszych ludzi, u których następuje rozwój choroby Alzheimera, co sprawia, że może ona stanowić jedną z przyczyn związanych z wiekiem form otępienia.
Nowy przyrząd pomaga oszacować czy dana osoba jest narażona na upadek.
Poczucie osamotnienia jest związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju demencji w późniejszym życiu, dowodzą badania opublikowane w czasopiśmie „ Neurology Neurosurgery and Psychiatry".
Dwa nowe badania opublikowane w Journals of Gerontology Series A: Biological Sciences and Medical Sciences wskazują, że witamina D może być ważnym elementem zachowania funkcji kognitywnych u kobiet w określonym wieku.
W tradycyjnej medycynie chińskiej traganek jest powszechnie dodawany do mieszanek ziołowych stosowanych w leczeniu wielu chorób, w tym, chorób serca, wątroby i nerek oraz raka, infekcji wirusowych i zaburzeń układu immunologicznego. Na Zachodzie zielarze zaczęli wykorzystywać roślinę w XIX wieku jako składnik różnych toników. Największą popularność zioło zyskało w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku na podstawie teorii o jego właściwościach przeciwnowotworowych, chociaż takie działanie nie zostało potwierdzone w badaniach na ludziach.
Mózg i inne elementy układu nerwowego są najbardziej skomplikowanymi i czułymi strukturami fizjologicznymi w organizmie człowieka. Do utrzymania odpowiedniego funkcjonowania tych struktur niezbędna jest odpowiednia dieta.
Chorzy na cukrzycę mogą częściej doświadczać zaburzeń słuchu niż osoby nie zmagające się z tą chorobą.
U osób w średnim wieku może istnieć związek między osłabioną pamięcią i cechami genetycznymi oddziałującymi na rozwój otyłości. Zyskiwanie ponadmiarowych kilogramów może oddziaływać na funkcjonowanie mózgu.
Alpinia, zioło z rodziny Imbirowatych, jest znana w Europie od kilku wieków, jednak jej pochodzenie odkryto w 1870 roku, gdy znaleziono i zbadano ją w pobliżu Tung-Sai, na południu Chin, a następnie na wyspie Hainan. Tradycyjne zastosowania zioła obejmowało leczenie: wzdęć, dyspepsji (niestrawności), wymiotów, nadciśnienia, wreszcie rozmaitych chorób układu pokarmowego.
Starsi ludzie mogą obniżyć ryzyko stania się ofiarą demencji o ponad połowę, jeśli ćwiczą przez 30 minut kilka razy w tygodniu.
Niekontrolowane nadciśnienie uszkadza strukturę i funkcjonowanie mózgu już u osób w średnim wieku.
Wiele już napisano o profitach dla zdolności poznawczych z nauki języka obcego. Kolejne badania wykazują, że warto intensywnie zaangażować się w poznawanie nowego języka - nauczenie się go w relatywnie krótkim czasie odmładza mózg.
Japoński neurobiolog, prof. Ryuta Kawashima, opracował video grę Brain Training, która pomaga zapobiegać pogłębianiu się demencji. Jakkolwiek gra powstała dla Nintendo, już kartka i długopis wystarczą, by zachować zdolności poznawcze na odpowiednim poziomie.