Korzystanie z mediów społecznościowych przez osoby starsze może przydać cennego dodatkowego wsparcia w razie choroby.
Jak informują amerykańscy naukowcy, środek owadobójczy DDT (dichlorodifenylotrichloroetan), może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Starsze kobiety z wyższym poziomem kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi cechują się nieco mniej intensywnym procesem kurczenia się mózgu niż panie z niską ilością tych substancji.
U starszych ludzi wcale nie musi następować osłabienie zdolności mentalnych, po prostu potrzebują więcej czasu na przypomnienie sobie określonych informacji, bo dysponują znaczną ich ilością...
Krzyżówki i inne podobne łamigłówki mogą odmłodzić mózg osoby starszej nawet o dziesięć lat i opóźnić rozwój demencji, czytamy na łamach Journal of the American Geriatrics Society.
Już dziesięć lekcji ćwiczeń umysłowych wystarcza, by utrzymać mózg osób starszych w „dobrej formie". A efekty takiego treningu utrzymują się nawet dziesięć lat.
Naukowcy wskazują, że kobiety z historią chorób serca cechują się o 30 procent wyższym ryzykiem zachorowania na demencję.
Witamina E może być pomocna w spowolnieniu rozwoju demencji.
W dojrzałym wieku warto ograniczyć określone produkty, by zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, mówią badacze.
Wielka Brytania jednoczy świat w walce z demencją poprzez bycie gospodarzem pierwszego szczytu G8 poświęconego koordynacji działań i skutecznej odpowiedzi na wzrost przypadków otępienia.
Jak wynika z szacunków, liczba osób żyjących z demencją na całym świecie potroi się do 2050 roku.
Ćwiczenia wykonywane przez osoby starsze pomagają zapobiec depresji, demencji i innym problemom zdrowotnym.
Regularne angażowanie się w treningi w dojrzałym życiu istotnie poprawia proces zdrowego starzenia się, mówią uczeni z University College London.
Zwykle mówi się o szkodliwych skutkach zażywania leków. Powszechnie można usłyszeć, że farmaceutyk „na jedno pomoże, a na drugie zaszkodzi". W przypadku niektórych medykamentów i chorób tak w istocie się zdarza, ale okazuje się, że część popularnych leków może pomóc w zapobieganiu lub osłabianiu rozmaitych dolegliwości.
Jak wynika z danych WHO, aż 15 proc. osób w wieku powyżej 60 lat cierpi na jakieś zaburzenie psychiczne.