Jak to się dzieje, że niektórzy właśnie w starszym wieku osiągają największe sukcesy, podczas gdy inni uważają, że jesień życia oznacza zwolnienie tempa i ograniczenie podejmowanych aktywności?
Wiadomo dlaczego pamięć ulega osłabieniu - gen zwany RbAp48 zlokalizowany w hipokampie odgrywa znaczącą rolę w tym procesie. Na szczęście może być odwracalny.
Jak zauważa francuskie stowarzyszenie Association Protection Foudre, każdego roku we Francji piorun trafia od 100 do 200 osób. Jakie są konsekwencje takiego uderzenia dla ciała ludzkiego? Czy może spowodować śmierć?
Kakao większa przepływ krwi w obszarach mózgu i poprawia pamięć oraz inne zdolności poznawcze.
Kobiety, które są otyłe przez większość życia, cechują się wyższym ryzykiem utraty tkanki mózgowej związanej z demencją.
Niski poziom czerwonych krwinek może zwiększyć ryzyko demencji u osób starszych.
Narzekasz na nieobecność osób dojrzałych i starszych w dobrej kinematografii? Nie masz racji. Oto kilka filmowych propozycji, które traktują o seniorach i zyskały świetne oceny.
Lek stosowany w leczeniu cukrzycy może zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji o 20 procent.
Mózg może pozostać sprawny do późnej starości. Po prostu ciągle musi mieć jakieś wyzwania.
Znajomość języka obcego nie tylko dobrze wygląda w CV - przydaje wielu rozmaitych korzyści, m. in. pomaga zachować dobrą pamięć czy podejmować lepsze decyzje. A to nie koniec listy benefitów z bycia poliglotą...
Panowie są znani z większego niż panie zdystansowania do kwestii zdrowia. Najprawdopodobniej to jest jedna z przyczyn, dla których żyją krócej. Co jednak jest najpowszechniejszą zdrowotną bolączką u panów? W największej mierze zmagają się z różnymi rodzajami nowotworów oraz chorobami serca.
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. W rezultacie chory powoli przestaje być zdolny do samodzielnego życia. Jak dotychczas na chorobę Alzheimera nie znaleziono skutecznego lekarstwa.
Niski poziom cukru we krwi u osób starszych z cukrzycą typu 2 może zwiększać ryzyko demencji, sugerują nowe badania.
Witaminy z grupy B mogą chronić przed chorobą Alzheimera, wynika z nowych badań uczonych z Uniwersytetu Oxfordzkiego.
Starsi ludzie, którym podano znieczulenie ogólne przy poważniejszych zabiegach, mają o 35 procent wyższe ryzyko rozwoju demencji w późniejszym życiu, wynika z francuskiego badania.