Zielona herbata już dawno została okrzyknięta prawdziwym eliksirem zdrowia. Dotychczasowe badania wykazały, że jest pomocna w ochronie przed wieloma chorobami, a także pomaga osłabić objawy niektórych istniejących dolegliwości. Teraz okazało się, że może poprawić pamięć.
Starsi ludzie cechujący się apatią (ale niekoniecznie depresją) mogą odznaczać się mniejszą objętością mózgu niż pozostali. Ten objaw zaś nierzadko wiąże się z chorobami mózgu.
Młodzi rodzice nierzadko przyznają, że dziadkowie to prawdziwy skarb, jeśli chodzi opiekę nad dziećmi. Ilość żłobków i przedszkoli jest niewystarczająca, a poza tym niektóre pociechy dość często chorują i wymagają domowej opieki, co z kolei koliduje z zawodowymi obowiązkami rodziców. Powszechnie wiadomo, że dziadkowie to najlepsza „instytucja opiekuńcza" dla wnuków, ale czy takie zadanie jest dobre dla nich samych? Badania dowodzą, że raczej tak, choć nie może to być „pełnoetatowe zajęcie"...
Myszy, którym podawano małe ilości kofeiny, odznaczały się mniejszą ilością tau, białka, którego nieprawidłowa przemiana wpływa na dysfunkcję komórek mózgowych pacjentów z chorobą Alzheimera.
Samotność staje się powszechną dolegliwością współczesnego świata. Coraz mniej ludzi pozostaje w pobliżu domu rodzinnego, przybywa zaś osób starszych, schorowanych i odizolowanych. Także młodsi ludzie w wyniku całego zestawu zmian kulturowych poznają, czym jest odosobnienie wśród tłumu. Tymczasem zjawisko samotności nie pozostaje bez wpływu na zdrowie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Wskaźnik samobójstw w Australii jest najwyższy od dekady. Okazuje się, że najczęściej życie odbierają sobie starsi mężczyźni, którzy zmagają się z samotnością i problemami zdrowotnymi.
W ciągu dnia nasz mózg gromadzi różne „śmieci", których następnie pozbywamy się dzięki nocnemu odpoczynkowi. Brak snu nie tylko powoduje stres, ale i może sprzyjać rozwojowi choroby Alzheimera oraz Parkinsona.
Chohroba Alzheimera jest podstępna - wywraca do góry nogami całe dotychczasowe życie chorego i jego najbliższego otoczenia. Szacuje się, że obecnie cierpi na nią ponad 35 milionów ludzi na świecie, a w Polsce około 200 tysięcy. Jak dotychczas nie ma lekarstwa na tę chorobę. Trudno sobie wyobrazić, co dzieje się w mózgu osoby chorej a tym bardziej - co ona czuje. Gdy następują problemy w orientacji, utrata pamięci, zmienia się też osobowość.
Jak wynika z amerykańskiego rocznego raportu, w 2010 roku choroba Alzheimera spowodowała śmierć znacznie większej ilości osób niż się spodziewano. Demencja może być nawet trzecią najczęstszą przyczyną śmierci w USA.
Starsze kobiety z wysokim poziomem estrogenu mogą być bardziej narażone na demencję, zwłaszcza jeśli zmagają się również cukrzycą.
Korzystanie z mediów społecznościowych przez osoby starsze może przydać cennego dodatkowego wsparcia w razie choroby.
Jak informują amerykańscy naukowcy, środek owadobójczy DDT (dichlorodifenylotrichloroetan), może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Starsze kobiety z wyższym poziomem kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi cechują się nieco mniej intensywnym procesem kurczenia się mózgu niż panie z niską ilością tych substancji.
U starszych ludzi wcale nie musi następować osłabienie zdolności mentalnych, po prostu potrzebują więcej czasu na przypomnienie sobie określonych informacji, bo dysponują znaczną ich ilością...
Krzyżówki i inne podobne łamigłówki mogą odmłodzić mózg osoby starszej nawet o dziesięć lat i opóźnić rozwój demencji, czytamy na łamach Journal of the American Geriatrics Society.