Uczeni odkryli, że istnieje związek pomiędzy wirusem typu Herpes, który wywołuje tzw. opryszczkę, a chorobą Alzheimera.
Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. W ostatnich latach cieszy się jeszcze większą sławą, a to dlatego, że kolejne badania dowodzą jej silnych pozytywnych wpływów na stan zdrowia. Wiadomo też, że ma daje dobre efekty dla pracy mózgu.
Muzyka silnie oddziałuje na zdolności poznawcze. 90-letnia kobieta, z którą z powodu demencji codzienny kontakt jest bardzo utrudniony, „wraca do siebie" po założeniu słuchawek...
Stymulowanie umysłu w związku z wykonywaną pracą może opóźnić rozwój demencji, wynika z badań.
Nie musisz liczyć kalorii, by zadbać o swoje zdrowie - wystarczy, że zastosujesz dietę śródziemnomorską.
Dzięki użytkowaniu komputera można osłabić ryzyko demencji nawet o 40 procent.
Choroba Alzheimera to postępujące, neurodegradacyjne schorzenie i najpowszechniej występująca forma demencji. Skutkuje utratą lub znacznym upośledzeniem pamięci, myślenia, orientacji, zdolności oceny sytuacji. Wokół choroby narosło wiele nieprawdziwych przekonań, które warto wyjaśnić. Oto kilka podstawowych faktów i mitów na ten temat.
Odpowiedni odpoczynek może przeciwdziałać zaburzeniom poznawczym.
Niski wzrost oznacza wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu demencji, wynika z nowych badań.
Umiarkowane spożycie alkoholu jest związane z lepszą pamięcią epizodyczną u osób w wieku powyżej 60 lat.
Brytyjscy specjaliści ds. zdrowia wykorzystali wyniki 35-letnich badań i wskazali, że dane potwierdzają - tym zdrowsi są w starszym wieku ludzie, im lepiej się odżywiali i jeśli regularnie ćwiczyli.
Odkrycie komórek w mózgu, które działają jak wewnętrzny system pozycjonowania organizmu, dało trzem naukowcom tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Ich badania otwierają nowe możliwości walki z demencją.
Zespół jedenastu czołowych lekarzy z krajów G8 wraz z placówkami ochrony zdrowia wskazał, że należy podkreślić znaczenie diety, stylu życia i diety śródziemnomorskiej w zmniejszaniu ryzyka występowania demencji w globalnej populacji.
Kobiety, które w średnim wieku często są niespokojne, humorzaste, zagniewane, mogą mieć wyższe ryzyko rozwoju choroby Alzheimera w późniejszym życiu.
Palacze cechują się znacznie wyższym prawdopodobieństwem problemów z pamięcią w średnim i starszym wieku. Kłopoty tego rodzaju zaś wiążą się z większym ryzykiem demencji i choroby Alzheimera późniejszym życiu. Sytuację pogarsza też nadmiar alkoholu i marihuana.