Już w tym tygodniu prawdopodobnie zostanie zaprezentowany nowy lek, który ma spowolnić rozwój choroby Alzheimera lub nawet go zatrzymać. Środek nazywa się „solanezumab".
Już we wrześniu 2015 roku wszystkie państwa członkowskie ONZ podpiszą nowy traktat określający Cele Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals), które obejmują zmniejszenie liczby przedwczesnych zgonów z różnych powodów. Cele te są jednak na tyle kontrowersyjne, że zostały uznane przez niektórych za przejaw ageizmu.
Sok pomarańczowy zawiera naturalny środek przeciwdziałający starzeniu się mózgu. Ma szczególne znaczenie dla osób, które ukończyły 65 lat.
Dużo się pisze o kłopotach zdrowotnych, jakim sprzyja otyłość, jednakże niedowaga także zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób, jedną z nich jest demencja.
Ciężkie chrapanie i bezdech są związane z wcześniejszym osłabieniem zdolności poznawczych.
Dobre odżywianie się, ćwiczenie i utrzymywanie dobrego zdrowia fizycznego pomaga mózgowi w starzeniu się w zdrowiu.
Ostatnie badania odkryły trzy zaskakujące objawy „wczesnego ostrzegania" choroby neurodegeneracyjnej.
Osoby, które mają grupę krwi 0, wydają się być bardziej chronione przed demencją.
Wraz z wiekiem zauważamy fizyczne zmiany zachodzące w organizmie i te dotyczące sposobu naszego funkcjonowania. Gdy częściej zapominamy o czymś, jesteśmy mnie uważni czy trudniej nam zmierzyć się z jakimś intelektualnym wyzwaniem, zaczynamy podejrzewać się o symptomy demencji. Jakie objawy obserwowane u nas samych lub bliskich nam ludzi powinny naprawdę zaniepokoić? Oto kilka przykładów, które powinny zaalarmować czujność.
Ćwiczenia w każdym wieku przydają korzyści dla zdrowia, ale okazuje się, że te wykonywane w średnim wieku mają „moc ochronną" przed demencją w późniejszych latach.
Powszechnie stosowane na zbyt wysoki poziom cholesterolu statyny mogą mieć także inne zastosowanie - okazuje się, że mogą znacznie zmniejszyć ryzyko udaru.
Znajdujesz się w salonie. Nie wiesz czy jest twój. Nie potrafisz określić wszystkich otaczających cię przedmiotów. Właściwie trudno się zorientować, co to jest za miejsce. Oto sytuacja z gry, która nie należy do gatunków horrorów, nie trzeba się spodziewać nagłego napadu zmutowanego zwierzaka. Ta gra przedstawia inny horror - jest nim doświadczanie objawów choroby Alzheimera.
Kolejne badania potwierdzają - dieta śródziemnomorska pomaga zachować funkcje mózgu i zapobiega osłabieniu zdolności poznawczych. Jest w tym szczególnie skuteczna, gdy zawiera duże ilości oliwy z oliwek oraz mieszankę orzechów.
Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń pamięci jest choroba Alzheimera, która w Polsce dotyka prawie 250 tysięcy osób. Seniorzy, którzy cierpią z powodu trudności z pamięcią często zbyt późno zgłaszają się do lekarzy. Jak rozpoznać i jak zapobiegać zaburzeniom pamięci? Na te pytania odpowiedzą specjaliści w ramach spotkań, które Fundacja Medicover organizuje w ramach „Programu promocji zdrowia, wczesnego wykrywania i profilaktyki zaburzeń poznawczych u osób starszych” dofinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Amerykańscy uczeni odkryli związki, które zatrzymują produkcję białka o nazwie beta amyloid, substancji mającej udział w rozwoju choroby Alzheimera.