Wcześniejsze badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza, nawet umiarkowane, może zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Teraz przeprowadzono testy, z których wynika, że może prowadzić do mikroudarów i upośledzać funkcje poznawcze.
Osoby z depresją lub cukrzycy typu 2 mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na demencję, a prawdopodobieństwo może być jeszcze wyższe u ludzi doświadczających obydwu tych chorób.
Choć częściej można usłyszeć, że nadwaga i otyłość sprzyjają całej gamie chorób, teraz odkryto że być może mają wręcz ochronne działanie - przynajmniej, jeśli chodzi o demencję.
Już jedna porcja zielonych warzyw liściastych dziennie może pomóc zachować uchronić się przed demencją.
Chcesz uchronić się przed chorobą Alzheimera? Uważaj na to, co jesz, radzą uczeni.
Nowe szwedzkie badania potwierdzają: zdrowa dieta, aktywność fizyczna i ćwiczenia umysłowe mogą pomóc powstrzymać osłabienie mentalne u ludzi starszych, które sprzyja ryzyku demencji.
Do takiego wniosku doszli duńscy badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze. Uważają, że dla zdrowia umysłu lepiej jest rzucić palenie stopniowo.
Aktywność fizyczna powinna należeć do najpowszechniejszych zaleceń lekarzy. Regularne treningi zapobiegają wielu chorobom.
Dojrzały wiek oznacza (zwykle) duże doświadczenie, życiową mądrość i większy dystans do siebie i świata. To psychika. Fizyczne oznaki upływu czasu natomiast nie są tak pozytywne. Oto, jakim modyfikacjom ulega organizm po pięćdziesiątce. Zobacz, jakich problemów można się spodziewać.
Nowe badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazało, że powszechnie dostępne leki np. wspomagające sen i chroniące przed alergią mogą zwiększyć ryzyko demencji.
Mieszkanie w północnych częściach naszej półkuli oznacza wyższe zagrożenie demencją.
Trwający 15-20 minut test online, który jest dostępny od dzisiaj dla Brytyjczyków, pomaga ocenić ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i dać indywidualne porady, jakie kroki należy podjąć, by osłabić prawdopodobieństwo zachorowania.
Sygnały wskazujące na rozwój demencji nie muszą dotyczyć aspektów poznawczych. Mogą
Naukowcy opracowali aplikacje, które umożliwiają pracownikom opieki zapewnienie osobom cierpiącym na demencję bardziej spersonalizowanej opieki.
Obniżenie temperatury ciała może chronić mózg, a naukowcy szukają sposobu, aby wykorzystać ten fakt do leczenia takich zaburzeń, jak choroba Alzheimera.