Niezliczona ilość możliwości, pomoc w pracy, nauce, sposób na nudę i atrakcyjna, nowoczesna forma – oto co oferują nowe technologie. Niestety, wyręczają nas również w myśleniu i rozleniwiają mózg, zjawisko to ma już nawet swoją nazwę – demencja cyfrowa. Ogranicz nowe technologie, jeśli nie chcesz, aby Twój mózg przedwcześnie przeszedł na emeryturę – ostrzegają naukowcy.
To, jaki zmienia się rodzaj naszego poczucia humoru, może być związane z rozwojem demencji, wynika z najnowszych badań.
Gry i quizy online pomagają zachować młodość mózgu. Dzięki nim przeprowadza się trening umysłu, który pomaga lepiej wykonywać codzienne czynności.
29 października obchodziliśmy Światowy Dzień Udaru Mózgu promowany przez World Stroke Organization.
Światowa populacja gwałtownie się starzeje, pisze Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) i podaje 10 faktów dotyczących tego zagadnienia.
Społeczeństwa Zachodu coraz bardziej się starzeją, a wiek to główny czynnik ryzyka zachorowania na alzheimera. – 40% przypadków demencji wymaga fachowej pomocy – powiedział w poniedziałek we Wrocławiu geriatra prof. Shlomo Noy.
Lek stosowany w leczeniu zapalenia stawów może być skutecznym rozwiązaniem dla osłabienia objawów choroby Alzheimera.
21 września to Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera. Tego dnia na całym świecie eksperci koncentrują swoje wysiłki na podnoszeniu świadomości na temat choroby Alzheimera i demencji.
Dotychczasowe badania sugerowały, że odpowiednia ilość witaminy D w organizmie pomaga uchronić się przed chorobą Alzheimera, teraz jednak ustalono, że jej niedobory przyspieszają zaburzenia poznawcze i zwiększają ryzyko demencji.
Resweratrol, silny przeciwutleniacz znajdujący się np. w winogronach i czerwonym winie, zyskał już sławę środka na wiele problemów zdrowotnych, w tym na chorobę Alzheimera, raka, cukrzycę i wielu innych. Teraz przeprowadzono badania, z których wynika, że podawanie wspomninego związku w skoncentrowanych dawkach może faktycznie dać korzyści w hamowaniu rozwoju napowszechniejszej formy demencji.
Badanie krwi pozwoli na ujawnienie zapisanego w genach „biologicznego wieku" i oszacowanie ryzyka rozwoju choroby Alzheimera.
Na całym świecie rosną koszty związane z leczeniem demencji i sprawowaniem opieki nad pacjentami cierpiącymi na tę chorobę. A będzie jeszcze drożej, bo liczne społeczeństwa coraz szybciej się starzeją.
Jedzenie jednej lub dwóch porcji szpinaku dziennie może zapobiegać demencji, mówią naukowcy z Uniwersytetu Chicago.
Insulinooporność, która jest charakterystyczna dla cukrzycy typu 2, może sprzyjać problemom językowym u kobiet.
Zbilansowana dieta, ćwiczenia i dbałość o zdrowie fizyczne przekładają się na zdrowe starzenie się mózgu.