Holenderski rząd rozważa wprowadzenie ustawy, która umożliwiałaby ludziom starszym poddanie się „asystowanemu samobójstwu" także wtedy, gdy nie są terminalnie chorzy, ale uznają, że ich życie jest „kompletne".
Nowe badania wykazały, że dojrzałe kobiety, które dostarczają sobie większych ilości kofeiny, mają niższe ryzyko zachorowania na demencję i doświadczenia zaburzeń poznawczych.
Demencja jest coraz powszechniejsza. Wszystko dlatego, że wzrasta średnia długość życia, a choroba jest najczęstsza u osób sędziwych. Obecnie cierpi na nią niemal 47 milionów ludzi.
To, jak szybko chodzisz i jaką masz siłę uścisku dłoni, może wskazywać, czy należysz do grupy ryzyka. Wyniki najnowszych badań Boston University School of Medicine otwierają możliwości opracowania łatwego i taniego testu. Już w najbliższym czasie mogą pojawić się leki zapobiegające Alzheimerowi. Wtedy rola diagnostyki znacząco wzrośnie.
Nasze ciała są przystosowane do ruchu i nie lubią długiego przesiadywania na kanapie. Zmiany zachodzące w organizmie w wyniku starzenia się są szybsze i intensywniejsze, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia. Regularne spacery zapewnią ruch i są świetnym „środkiem" anti-aging.
Jakkolwiek droga do skutecznego leczenia pacjentów jest jeszcze długa, nowe odkrycie daje dużą nadzieję na skuteczną walkę z Alzheimerem. Szwajcarscy uczeni opracowali lek, który zmniejsza ilość tzw. płytki amyloidowej charakterystycznej przy rozwoju choroby.
Medytacja uspokaja, odpręża, przywraca poczucie równowagi emocjonalnej. Te inne jej efekty sprawiają, że odmładza umysł.
Żeby zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera, trzeba uprawiać sport, stosować zbilansowaną dietę i utrzymywać prawidłowy BMI.
Powszechnie stosowany lek przeciwbólowy może odwrócić utratę pamięci spowodowaną przez chorobę Alzheimera, mówią brytyjscy badacze.
Utrata pamięci nie zawsze jest jedną z pierwszych oznak rozwoju demencji. Istotne są też zmiany zachowania.
Rodzaj wykonywanej pracy ma wpływ na nasze zdrowie. Przykładowo, określone zajęcia pomagają uchronić się przed demencją.
Pajcenci, którzy przeszli udar, odznaczają się w pewnych okolicznościach trzy razy wyższym ryzykiem ponownego udaru w porównaniu do osób, które go nie doświadczyły.
Badacze z University of Minnesota są przekonani, że odkryli prosty sposób na diagnozę choroby Alzheimera. Wystarczy określone badanie oczu, by móc ocenić ryzyko tej neurodegradacyjnej choroby.
HDL, czyli tzw. "dobry cholesterol" jest niezbędny do utrzymania dobrej pamięci u osób po sześćdziesiątce.
Aby poprawić pamięć, wystarczy ćwiczyć. Szczególnie pomaga to kobietom, które chorowały na raka piersi.