Choroba Alzheimera, choć w największym stopniu dotyka samego chorego, w sposób pośredni dotyczy również całej jego rodziny. Jakie objawy świadczą o rozwoju choroby, jak możemy pomóc osobie cierpiącej na chorobę Alzheimera, opowiada lek. med. Ewa Jakubowicz – specjalista neurolog, Kierownik Oddziału Dziennego dla Seniorów Scanmed Multimedis.
Sok z czarnych jagód ma niezwykłą moc - pozwoli zachować młodość umysłu i to pomimo upływu lat.
Demencja to jedna z głównych przyczyn niepełnosprawności i niesamodzielności osób starszych na całym świecie. Choroba dotyczy niemal 50 milionów ludzi, a liczba pacjentów będzie się zwiększała ze wzgledu na starzenie się społeczeństw. Zobacz, jak rozpoznać dolegliwość.
Jeśli chcesz uniknąć demencji, nie pozwól swojemu umysłowi „osiąść na laurach", musisz go angażować w różne przedsięwzięcia i robić to regularnie.
Kolejne badania potwierdzają, że bilingwizm chroni przed problemami z demencją. Ludzie, którzy posługują się co najmniej dwoma językami, znacznie lepiej bronią się przed niszczącym działaniem choroby Alzheimera w porównaniu do osób znających tylko jeden język.
Smiech to nie tylko „objaw" przyjemnego spędzania czasu, relaksu i radości, może mieć też prozdrowotne korzyści. Zobacz, dlaczego kreowanie sytuacji skłaniających do wesołości pomaga zachować dobre fizyczne i psychiczne samopoczucie.
Trzeba sprawę doprecyzować - nie zawsze daje się uniknąć choroby Alzheimera czy demencji innego rodzaju, niemniej dzięki odpowiedniomu stylowi życia można znacznie ograniczyć ich ryzyko.
Obiecujące są wyniki badań, w ramach których starano się zniszczyć związane z chorobą Alzheimera białko tau. Aż 29 na 30 uczestników dobrze odpowiedziało na taką terapię.
Koniec roku to okazja do podsumowan i nowych planów. Wielu ludzi podejmuje nowe wyzwania - postanowienia noworoczne mają ulepszyć życie w kolejnym roku. Dobrze jednak wiemy, że wielu z nich nie dotrzymamy, bo zabraknie nam trochę czasu, silnej woli, czy szczęścia... tych pięciu postanowień jednak łatwo będzie dotrzymać, a mogą znacznie poprawić samopoczucie na co dzień.
Dzięki regularnemu piciu kawy można ochronić się przed osłabieniem zdolności poznawczych kobiet.
Zadania matematyczne i czytanie na głos to skuteczne sposoby na oddalenie demencji.
Saunowanie to nie tylko relaks, zmniejszenie ilości toksyn w organizmie, poprawę krążenia i pozbycie się nadmiaru wody. Okazuje się, że sesje w saunie mogą też chronić mózg przed procesami neurodegradacyjnymi.
W domu spokojnej starości w Arizonie zapewniono opiekę bezdomnym kociętom. Pomysł okazał się „strzałem w dziesiatkę". Zwierzęta miały zagwarantowaną dobrą opiekę, a pensjonariusze lepiej się poczuli fizycznie i psychicznie.
To proces degeneracji mózgu, ale ma wpływ również na pracę mięśni czy zmysły węchu i smaku. Przedstawiamy, w jaki sposób oddziałuje na ciało człowieka w różnych stadiach choroby.
Od dziś we Wrocławiu działa innowacyjny projekt - Klinika Pamięci Angel Care. Jej celem jest diagnozowanie chorób demencyjnych na jak najwcześniejszym etapie, a także edukacja w zakresie profilaktyki tego typu schorzeń. Z pomocy Kliniki bezpłatnie mogą korzystać wszystkie osoby, które ukończyły 65 lat, lub mają w rodzinie historię chorób oępiennych.