Liczne badania dowiodły, że ci, którzy nadużywają alkoholu, częściej i szybciej zapadają na demencję. Okazuje się jednak, że i zupełne unikanie napojów wyskokowych może nie być dobrą startegią ochrony przed otępieniem.
Warto pozostawać w związku, to sprzyja zdrowiu, wskazują brytyjscy uczeni. Chodzi nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także o możliwości poznawcze.
Koniecznie dołącz ryby do swojego menu. Dzięki temu będziesz mógł/mogła liczyć na dłuższe życie.
Każdy z nas potrzebuje interakcji z innymi. Bez niej gorzej się czujemy, a nawet możemy doświadczyć różnych zaburzeń. Towarzystwo innych i rozmowa ma wręcz terapeutyczny wymiar - przykładowo może poprawić jakość życia chorych na demencję.
Większe ilości cukru w diecie to znacznie wyższe ryzyko demencji. Picie słodkich napojów i słodzenie herbaty nie jest wskazane dla osób zagrożonych chorobą Alzheimera.
Warto kontrolować poziom ciśnienia, bo jeśli jest zbyt wysoki, to jesteśmy bardziej zagrożeni demencją.
Nadciśnienie to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, które mogą prowadzić do zagrażających życiu chorób i zdarzeń sercowo-naczyniowych. Okazuje się, że nie pozostaje też bez wpływu na nasze zdolności poznawcze - zbyt wysokie ciśnienie w starszym wieku zwiększa ryzyko rozwoju demencji.
Nadciśnienie jest nie tylko związane z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, ale może też wpływać na wyższe prawdopodobieństwo demencji.
Zmiany w białku Tau, które ma istotny wpływ na rozwój różnych form raka, może mieć też związek z chorobami nowotworowymi.
Według niemieckich uczonych, warto polecać wypijanie czterech kawy dziennie, szczególnie seniorom. Dzięki temu będą mieli silniejsze serca.
Jeśli pijesz dużo alkoholu i robisz to dość często, znacznie bardziej narażasz się na problemy z pamięcią i demencję.
Samotnośc to prawdziwa plaga współczesnego świata. Choć nowe technologie pozwalają na pozostawanie w kontakcie z tymi, którzy fizycznie są daleko, jednocześnie pewne zmiany kulturowe doprowadziły do tego, że wielu ludzi, nie tylko starszych, odczuwa głęboką samotność. Zjawiskiem zainteresował się świat medyczny, bo okazuje się, że ma ono znaczący wpływ na nasz stan zdrowia.
Przypadki chorób układu krążenia (CVD) i demencji w populacji osób starszych są często wynikiem trybu życia. Stwarza to możliwości profilaktyki i właśnie na tę potrzebę odpowiada projekt interaktywnej platformy internetowej.
Co trzeci przypadek demencji jest do uniknięcia - wystarczy odpowiedni styl życia, by uchronić się przed chorobą. Na demencję choruje niemal 50 milionów ludzi na całym świecie.
Według WHO demencja jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i utraty samodzielności wśród osób starszych na całym świecie - cierpi na nią około 50 milionów osób, a co roku odnotowuje się prawie 10 milionów nowych przypadków. Najczęściej występuje choroba Alzheimera, która odpowiada za około 60-80% przypadków demencji.