Każdy z nas od czasu do czasu o czymś zapomina, ale jeśli zjawisko to nasila się, może być za nie odpowiedzialny któryś z poniższych czynników (jeden lub kilka jednocześnie).
Odczuwanie senności w ciągu dnia oznacza trzykrotnie wyższe ryzyko rozwoju Alzheimera.
Seniorzy, którzy mają zdrowy układ krążenia, rzadziej chorują na osłabienie zdolności poznawczych i demencję.
Osoby w starszym wieku, które muszą poddawać się dializom, wykazują wyższe ryzyko demencji.
Nowe irlandzkie badania pokazują, że nadmiar trzewnej tkanki tłuszczowej, czyli tzw. otyłość brzuszna, wiąże się z osłabieniem zdolności poznawczych ludzi po sześćdziesiątce.
Jeśli dostatecznie często spacerujesz, a dokładniej pokonujesz co najmniej osiem kilometrów tygodniowo, masz duże szanse na opóźnienie choroby Alzhemera o 10 lat.
Warto zadbać o zdrowie serca i naczyń krwionośnych nie tylko dlatego, że ich zaburzenia odpowiadają za największą ilość zgonów, ale także mają wpływ na jakość sędziwych lat życia. Im zdrowszy jest układ sercowo-naczyniowy, tym mniejsze ryzyko demencji.
Osoby, które miały udar mózgu, są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój demencji w porównaniu do pozostałych.
Nowe francuskie badania wyodrębniły trzy kolejne czynniki rozwoju demencji. Na chorobę bardziej narażeni są ci, którzy mają niedociśnienie, wysoką glikemię i znacznie tracą na wadze.
Pozafarmakologiczne sposoby na złagodzenie migren często są pomijane, a mają znaczącą skuteczność. Warto więc wypróbować również te inne metody na ból.
Liczne badania dowiodły, że ci, którzy nadużywają alkoholu, częściej i szybciej zapadają na demencję. Okazuje się jednak, że i zupełne unikanie napojów wyskokowych może nie być dobrą startegią ochrony przed otępieniem.
Warto pozostawać w związku, to sprzyja zdrowiu, wskazują brytyjscy uczeni. Chodzi nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także o możliwości poznawcze.
Koniecznie dołącz ryby do swojego menu. Dzięki temu będziesz mógł/mogła liczyć na dłuższe życie.
Każdy z nas potrzebuje interakcji z innymi. Bez niej gorzej się czujemy, a nawet możemy doświadczyć różnych zaburzeń. Towarzystwo innych i rozmowa ma wręcz terapeutyczny wymiar - przykładowo może poprawić jakość życia chorych na demencję.
Większe ilości cukru w diecie to znacznie wyższe ryzyko demencji. Picie słodkich napojów i słodzenie herbaty nie jest wskazane dla osób zagrożonych chorobą Alzheimera.