Umiarkowane ilości alkoholu i serwowanie sobie kawy pomagają osiągnąć długowieczność, mówią uczeni z UC Irvine Institute for Memory Impairments and Neurological Disorders. Jest też inny zaskakujący czynnik sprzyjający długiemu życiu - nadwaga w starszym wieku.
Aby powstrzymać rozwój osłabienia poznawczego w starszym wieku, trzeba podjąć określone działania znacznie wcześniej. Uczeni z Uniwersytetu w Aberdeen w Wielkiej Brytanii zalecają podejmowanie wysiłku intelektualnego od najwcześniejszych lat, aby móc liczyć na ochronę przed osłabieniem poznawczym.
Te czynniki genetyczne, które zwiększają prawdopodobieństwo nadmiaru cholesterolu, mogą również sprzyjać rozwojowi choroby Alzheimera, wynika z międzynarodowych badań.
W ciągu ostatniego ćwierćwiecza ilość przypadków demencji wzrosła ponad dwukrotnie. Obecnie choroba stanowi piątą główną przyczynę śmierci i przewiduje się, że będzie coraz poważniejszym problemem ze względu na starzenie się wielu społeczeństw na całym świecie.
Ubytek słuchu to nie tylko dyskomfort w codziennym życiu i konieczność proszenia o powtórzenie słów wypowiadanych przez innych - okazuje się, że problemy ze słyszeniem oznaczają wyższe ryzyko także innych poważnych dolegliwości, w tym zaburzeń poznawczych i depresji.
Wczesna diagnoza i terapia otępienia potrafi zahamować tempo rozwoju choroby i poprawić jakość życia pacjenta. Jak wynika z doniesień Towarzystwa Alzheimer’s Society, pierwszą osobą, która może zdiagnozować demencję jest dentysta. Jak to możliwe?
Jak wynika z niemieckich badań, możliwa jest szybka diagnoza choroby Parkinsona.
Przebycie choroby płuc ma związek z wyższym ryzykiem demencji – ostrzegają pracownicy Uniwersytetu Minnesoty.
Wirus typu herpes, czyli ten, który odpowiada za powstawanie powszechnej u wielu ludzi opryszczki, może przyczyniać się także do rozwoju choroby Alzheimera, uważają uczeni.
Samotność niszczy zdrowie fizyczne i psychiczne. Testy wykazały, że odizolowanie wiąże się ze znaczącymi negatywnymi zmianami w mózgu.
Wskaźnik masy ciała (Body MasssIndex, BMI) jest silnie związany z poziomem zagrożenia śmiercią z jakiejkolwiek przyczyny. Nowe brytyjskie badania pozwoliły na określenie, jaka jest relacja pomiędzy BMI i niebezpieczeństwem wcześniejszego zgonu.
Ciągle nie dysponujemy lekiem, który pozwoliłby powstrzymać rozwój choroby Alzheimera, dostępne działania terapeutyczne mogą jedynie osłabić nieco nasilenie objawów. Teraz odkryto, że środek stosowany na cukrzycę hamuje postęp demencji.
Kolejne badania potwierdzają, że samotność destrukcyjnie wpływa na stan zdrowia - poczucie izolacji zwiększa ryzyko demencji.
Długotrwały stres zmniejsza jakość życia, sprzyja zaburzeniom psychicznym i wiąże się z rozwojem różnych chorób fizycznych. Jednym z towarzyszący przewlekłemu stresowi zagrożeń jest osłabienie pamięci, ostrzegają eksperci.
Dieta „keto", czyli ketogeniczny sposób odżywiania się, zyskał ostatnio popularność jako skuteczny, jeśli chodzi o odchudzanie. Z nowych badań na myszach wynika też, że taka dieta może również ograniczyć ryzyko demencji.