Jeśli twój starszy przyjaciel czy krewny daje się namówić telemarketerowi na badania w Bolesławcu, choć mieszka w Łodzi lub też cieszy się jak dziecko, bo ktoś przez telefon mówi, że wygrał telewizor, ale wcześniej musi zapłacić podatek, może to wskazywać na zagrożenie demencją.
Dbanie o odpowiedni poziom ciśnienia krwi przekłada się na ryzyko rozwoju demencji - odpowiednio niski jego poziom daje profilaktyczny skutek.
Wielu ludzi jest bardzo zapracowanych w ciągu tygodnia i więcej czasu na odpoczynek przeznaczają jedynie w weekendy. Nie można jednak bez konsekwencji dla zdrowia skracać sen od poniedziału do piątku, a potem wylegiwać się do południa w soboty i niedziele.
Już niedługo możliwe będzie rozpoznanie choroby Alzheimera na podstawie badania oka. Zmiany w naczyniach krwionośnych w siatkówce oczu mogą oznaczać rozwój tej formy demencji.
Zielona herbata ma wiele prozdrowotnych właściwości i od jakiegoś czasu jest dietetycznym hitem. Nowe badania wskazują, że zawiera substancję, która stanowi potężną broń w walce z demencją. Podobnie efektywny w leczeniu otępienia może być związek znajdujący się w marchwi.
To, jak głęboko śpisz, może mieć wpływ na zdolność mózgu do pozbywania szkodliwych substancji.
Oglądanie telewizji przez co najmniej trzy godziny dziennie przez osoby po pięćdziesiące oznacza znaczne przyspieszenie rozwoju problemów z pamięcią.
Wiek sam w sobie jest czynnikiem, który osłabia nie tylko fizyczne możliwości organizmu, ale też też intelektualne. Wygląda na to, że nasz mózg przeżywa złoty okres tu przed czterdziestymi urodzinami.
Nowe badania wykazały, że brak folianów powoduje problemy z podziałem komórek i replikacją DNA. Co gorsze, konsekwencje są znacznie poważniejsze, niż wcześniej sądzono.
Mikroorganizmy w mikrobiomie jelitowym pełnią bardzo istotne role, współodpowiadają m. in. za skuteczność układu immunologicznego poprzez udział w wytwarzaniu witamin, związków przeciwzapalnych, a także substancji, które wpływają na mózg.
Kobiece mózgi wydają się być o kilka lat młodsze niż mózgi ich metrykalnych rówieśników-mężczyzn.
Osoby, które cierpią na bezdech senny, nie tylko zmagają się ze zmęczeniem, ale mogą też doświadczać większych kłopotów z pamięcią.
„Tylko spokój nas może uratować". Przynajmniej przed demencją. A właściwie nie tylko to, bo także pielęgnowanie przyjaźni chroni nas przed otępieniem.
Znaczne obniżenie ciśnienia krwi może być skutecznym sposobem na zachowanie pełni zdolności poznawczych w starszym wieku.
Jeśli niedosypiasz, znacznie bardziej narażasz się na szybszy rozwój demencji. Niedostateczna ilość snu oznacza wzrost poziomu związanego z rozwojem otępienia białka o nazwie tau.