Amerykanie opracowali substancję, która może nie tylko powstrzymać utratę pamięci, ale wręcz może pomóc odwrócić zaburzenia pamięci związane z depresją i otępieniem.
Regularne mycie zębów zapewnia nie tylko zdrowie w obrębie jamy ustnej, ale ma wpływ na cały organizm, w tym zdrowie układu nerwowego.
Nowe odkrycia mogą pomóc w opracowaniu leczenia, które powstrzyma osłabienie zdolności poznawczych. Okazuje się, że także w starszym wieku mogą być wytwarzane nowe neurony (komórki nerwowe).
Od dawna wiemy, że regularny wysiłek fizyczny jest dobry zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Wszystko dlatego, że poprawia stan układu krwionośnego i odżywianie wszystkich tkanek ciała.
Na pamięć roboczą, czyli tę, która odpowiada za tymczasowe przechowywanie informacji potrzebnych do przebiegu różnych procesów poznawczych, oddziałują trzy główne czynniki: wiek, długość snu i depresja.
Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) opublikowała przewodnik ze wskazówkami, jak zmniejszyć ryzyko zaburzeń poznawczych i demencji.
Już jedna sesja aktywności fizycznej sama w sobie może istotnie wpływać na mózg, mówią badacze z Iowa City.
Osoby w średnim wieku z otyłością brzuszną cechują się mniejszą objętością substancji szarej niż rówieśnicy o wadze w normie.
Z jednej strony problemy ze snem mają związek z wyższym ryzykiem udaru, z drugiej zaś, kłopoty z odpoczynkiem pogłębiają się po udarze.
Badacze z Michigan State University odkryli, że osłabienie węchu miało związek z prawie 50 proc. wyższym ryzykiem śmierci w ciągu kolejnej dekady w przypadku osób w wieku powyżej 70 lat.
Jeśli twój starszy przyjaciel czy krewny daje się namówić telemarketerowi na badania w Bolesławcu, choć mieszka w Łodzi lub też cieszy się jak dziecko, bo ktoś przez telefon mówi, że wygrał telewizor, ale wcześniej musi zapłacić podatek, może to wskazywać na zagrożenie demencją.
Dbanie o odpowiedni poziom ciśnienia krwi przekłada się na ryzyko rozwoju demencji - odpowiednio niski jego poziom daje profilaktyczny skutek.
Wielu ludzi jest bardzo zapracowanych w ciągu tygodnia i więcej czasu na odpoczynek przeznaczają jedynie w weekendy. Nie można jednak bez konsekwencji dla zdrowia skracać sen od poniedziału do piątku, a potem wylegiwać się do południa w soboty i niedziele.
Już niedługo możliwe będzie rozpoznanie choroby Alzheimera na podstawie badania oka. Zmiany w naczyniach krwionośnych w siatkówce oczu mogą oznaczać rozwój tej formy demencji.
Zielona herbata ma wiele prozdrowotnych właściwości i od jakiegoś czasu jest dietetycznym hitem. Nowe badania wskazują, że zawiera substancję, która stanowi potężną broń w walce z demencją. Podobnie efektywny w leczeniu otępienia może być związek znajdujący się w marchwi.