Małżonkowie mają niższe ryzyko demencji niż rozwiedzeni, pozostający w separacji, owdowiali lub osoby od zawsze żyjące w pojedynkę.
Istnieje związek pomiędzy poziomem ciśnienia krwi w średnim i dojrzałym wieku oraz ryzykiem rozwoju demencji na starość.
Jeśli w dojrzałym wieku cierpisz na anemię, jesteś też bardziej zagrożony/a demencją.
Kontakty z innymi ludźmi mają na nas trudny do przecenienia wpływ, poziom życia społecznego przekłada się na stan naszego zdrowia w różnych apsektach. Okazuje się, że może istotnie zmniejszyć ryzyko demencji.
Ci, którzy drzemią po kilka razy dziennie, mają wyższe ryzyko choroby Alzheimera. Częste odpoczywanie w ciągu dnia może stanowić wczesny objaw tego rodzaju demencji.
„Prosta siódemka" („Life's simple 7") to siedem modyfikowalnych czynników, które pomagają zadbać o zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Zostały one wskazane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association, AHA). Zastosowanie się do tych zaleceń nie tylko obniży zagrożenie chorobami serca, ale też pomoże uniknąć demencji, mówią eksperci.
Regularne sesje w saunie mogą pomóc mężczyznom zachować dobrą pamięć w starszym wieku, mówią fińscy uczeni. W ich kraju „saunowanie" to niejako narodowy sport.
Sok wiśniowy, wypijany regularnie, może poprawić zdolności poznawcze seniorów, wynika z niewielkich badań uczonych z University of Delaware w Newark.
Zawarte w winie, ciemnej czekoladzie, czy herbacie flawonoidy to silne związki przeciwutleniające, które pomagają w pracy mózgu, powstrzymując jego starzenie się.
Nadmierna masa ciała i zbyt obszerna talia w dojrzałym wieku może oznaczać szybsze starzenie się mózgu. Badacze University of Miami in Florida odkryli, że nadwaga ma związek ze zmianami struktury kory mózgowej charakterystycznymi dla starzenia się mózgu.
Badania pokazały, że istnieje związek pomiędzy jedzeniem papryczek chili i wyższym ryzykiem osłabienia poznawczego.
Wraz z upływem czasu nasze zmysły moga ulec „przytępieniu". W starszym wieku częściej powtarza się „słucham?" i powszechna jest konieczność noszenia okularów, jeśli jednak takie zaburzenia pojawiają się w podobnym czasie, mogą oznaczać większe zagrożenie demencją.
Zarówno geny, jak i styl zycia mają wpływ na rozwoj wielu różnych chorób. Dotyczy to też demencji. Uczeni próbują odpowiedzieć na pytanie, które czynniki mają tu większe znaczenie.
Umysł potrzebuje określonych aktywności, by móc długo dobrze służyć. Okazuje się, że technologie informacyjne i krzyżówki pomagają uchronić się przed osłabieniem poznawczym w starszym wieku.
Osłabienie pamięci nie musi oznaczać rozwoju problemów poznawczych i demencji, może być skutkiem stresu i przewlekłgo zmęczenia.