Interakcje społeczne, które dostarczają nam wsparcia, są ważne dla powstrzymania osłabienia zdolności poznawczych, jakie zachodzą podczas starzenia się mózgu.
Osłabieniu funkcji poznawczych towarzyszy szybsze tempo utraty masy kostnej. W pięcioletnim okresie pogarszania się funkcji poznawczych zwiększa się ryzyko złamań u kobiet.
Osoby zażywające niektóre leki obniżające poziom cukru we krwi miały mniej amyloidu w mózgu, wskaźnika choroby Alzheimera, w porównaniu zarówno z diabetykami nie przyjmującymi tych leków, jak i osobami bez cukrzycy.
Okazuje się, że osobowość i starzenie się mózgu w seniorskich latach może być ze sobą powiązane.
Pozytywne trendy w dostępie do edukacji zmniejszą częstość występowania demencji na całym świecie o 6,2 mln przypadków do roku 2050. Jednakże przewidywania dotyczące palenia papierosów, wysokiego wskaźnika masy ciała i nadmiaru cukru we krwi zwiększą ilość przypadków o prawie tyle samo: 6,8 mln.
Kawa jest raczej kojarzona z korzyściami dla zdrowia mózgu i całego organizmu, teraz jednak odkryto, że jej większe ilości mogą nie służyć działaniu naszego umysłu.
Czytanie, pisanie i granie w różne gry w starszym życiu może opóźnić wystąpienie demencji, w tym choroby Alzheimera, nawet o pięć lat.
Wypadanie zębów jest czynnikiem ryzyka zaburzeń funkcji poznawczych i demencji - z każdym utraconym zębem ryzyko osłabienia zdolności poznawczych rośnie, ostrzegają eksperci. Jednak ryzyko to nie było znaczące wśród osób starszych z protezami, co sugeruje, że wczesne leczenie i złożenie protezy może chronić przed pogorszeniem funkcji poznawczych.
Kanadyjscy uczeni opracowali specjalny kalkulator online, który umożliwia osobom w wieku powyżej 55 lat lepsze zrozumienie stanu zdrowia ich mózgu i zmniejszenie ryzyka zdiagnozowania u nich demencji w ciągu kolejnych pięciu lat.
Pandemia COVID-19 sprawiła, że piesze wędrówki stały bardzo popularne. I słusznie - to nie tylko świetny sposób spędzania czasu na łonie natury, ale też na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego.
Starsze osoby, które są szczupłe lub szybko tracą na wadze, mają wyższe ryzyko rozwoju demencji, zwłaszcza jeśli wcześniej cechowała je nadwaga lub otyłość.
Ćwiczenia poznawczo-motoryczne pomagają w walce z chorobą Alzheimera i demencją. Eksperci z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH Zurich) opracowali platformę treningową, która ma wesprzeć pacjentów w walce o dłuższe samodzielne funkcjonowanie.
Ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i podobne rodzaje demencji można zmniejszyć poprzez dzięki odpowiedniej diecie, szczególnie takiej bogatej w przeciwutleniacze.
Leki obniżające ciśnienie krwi, które przekraczają barierę krew-mózg, wpłynęły na poprawę pamięci u przyjmujących je starszych pacjentów.
Kolejne badania potwierdzają, że aktywność fizyczna i ćwiczenia fizyczne mogą opóźnić lub zapobiec wystąpieniu choroby Alzheimera (AD). U starszych osób trening aerobowy zwiększa objętość istoty szarej i białej, poprawia przepływ krwi, a także funkcję pamięci.