Choroba Alzheimera polega na zmianach zwyrodnieniowych w mózgu a dokładniej zaniku tkanki nerwowej. Postępujące stopniowo zaburzenia działania mózgu doprowadzają w efekcie do utraty pamięci, zdolności uczenia się, pojmowania, trzeźwego myślenia, oceny sytuacji, pogorszenia umiejętności komunikacyjnych i znacznego obniżenia się zdolności radzenia sobie z czynnościami życia codziennego.
Jak donoszą najnowsze badania, u ludzi, u których nie ma widocznych objawów choroby Alzheimera sprawność mózgu może się obniżać w sposób niezauważalny. Ukryte schorzenie mimo swojej niszczącej działalności nie ujawnia widocznych symptomów.
Lee Nugent, 74-letni mieszkaniec Orlando (Floryda), to przypadek medycznej anomalii: mimo podeszłego wieku nie bierze żadnych lekarstw i cieszy się wyśmienitą kondycją fizyczną oraz umysłową - codziennie spaceruje 4 mile w towarzystwie swej żony, 65-letniej Lindsay Vu Nugent. Twierdzi, że chodzenie oraz dieta oparta przede wszystkim na surowych warzywach, korzystnie wpływają nie tylko na jego samopoczucie, ale i pamięć.
Słaba wydajność fizyczna organizmu może powodować zwiększenie niebezpieczeństwa wystąpienia demencji i choroby Alzheimera. Źródła naukowe podkreślają, że związane z wiekiem obniżanie się sprawności fizycznej i kognitywnych funkcji naszego mózgu (myślenie, uczenie się ipamięć) jest częstym rezultatem wielu chorób.
Najnowszy raport opublikowany przez Scottish Executive prezentuje szereg innowacyjnych rozwiązań z zakresu opieki medycznej nad osobami starszymi. Ideą przyświecającą nowemu projektowi jest umożliwienie seniorom pozostania na stare lata w ich własnych domach, co ma być alternatywą dla domów opieki i szpitali.
Kognitywne funkcje naszego mózgu to podstawowe działania tj. mówienie, myślenie, pamiętanie czy chociażby uczenie się. Najnowsze doniesienia zachodniej prasy medycznej wskazują na ścisły związek kognitywnych funkcji mózgu z szybkością chodzenia u ludzi starszych.