Brytyjscy naukowcy opracowali inteligentny dom, mający pomóc pacjentom z demencją, budowla wykorzystuje współczesną technologię do monitorowania aktywności mieszkańca i informuje odpowiednie służby w przypadku, gdy pojawiłby się jakiś problem.
Pozostawanie samotnym sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera, stwierdzili naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago.
"36 godzin na dobę Poradnik dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera oraz innymi chorobami otępiennymi i zaburzeniami pamięci w późnymokresie życia" to zbiór cennych wiadomości, informacji, praktycznych porad i zaleceń, jak postępować, aby opieka nad chorym była optymalna, a jednocześnie łatwiejsza dla opiekuna. Autorzy mają ambicję, aby pomóc rodzinom chorych w zachowaniu dobrego samopoczucia i satysfakcji w tym trudnym dla rodzin okresie sprawowania opieki nad chorym.
Dieta śródziemnomorska uznawana jest za jedną z najzdrowszych. Składają się na nią głównie owoce, warzywa, produkty mączne, produkty zbożowe, olej z oliwek, ryby, a także niewielkie ilości czerwonego mięsa i produktów nabiałowych.
Według badań amerykańskich naukowców z Centrum Badań nad Chorobą Alzheimera (Researchers at the Alzheimer’s Disease Research Center –ADRC ) z Washington University School of Medicine w St. Louis, seniorzy, którzy chcą zasiąść za kierownicą samochodu, powinni ocenić swoją kondycję psychofizyczną. Przeprowadzone badania dowodzą, że ludzie, których dotknęła demencja, czy też pierwsze oznaki choroby Alzheimera, mogą być niezdolni do prowadzenia pojazdów samochodowych.
Powszechnie wiadomo, że odpowiednia dieta oraz higieniczny tryb życia mogą opóźnić proces demencji. Naukowcy nie ustają jednak w poszukaniu coraz skuteczniejszych metod pozwalających zachować mózg w dobrej kondycji, jedną z nowszych propozycji jest wykorzystanie osiągnięć techniki do ćwiczenia szarych komórek.
Naukowcy na całym świecie od lat próbują znaleźć odpowiedź na pytanie o przyczyny choroby Alzheimera, jedne z najnowszych badań zwracają uwagę na zależność pomiędzy wykształceniem, a rozwojem choroby.
Naukowcy badający przyczyny choroby Alzheimera zwrócili uwagę na zależność pomiędzy poziomem testosteronu, a rozwojem choroby. Z przeprowadzonych niedawno badań wykona, iż niski poziom tego hormonu sprzyja zachorowaniu na Alzheimera. Jeśli bardziej szczegółowe badania potwierdzą oraz wyjaśnią zaobserwowaną zależność być może w przyszłości możliwe będzie powstrzymanie rozwoju choroby dzięki specjalnej kuracji zwiększającej poziom testosteronu.
Eksperymenty amerykańskich naukowców dowodzą, iż nawet krótkotrwały stres przyczynia się do wzrostu poziomu substancji prowadzącej do demencji. Substancją tą jest białko zwane beta amyloidem.
Hiszpańscy naukowcy z Fundacjo ACE, Instytut Catala de Neurociencies Aplicades w Barcelonie we współpracy z University of Pittsburgh School of Medicine przeprowadzili badania na pensjonariuszach domów opieki cierpiących na demencję.
Curry stanowi mieszankę przypraw pochodzących z Indii. Rodzaj jego składników zależny jest od regionu, z którego przyprawa pochodzi. Najczęściej zawarte są: kurkuma, imbir, pieprz czarny, kolendra, kmin rzymski, gorczyca czarna, chili. Badacze z Uniwersytetu w Kalifornii wykryli, że jeden ze składników cury - kurkume, pomaga systemowi immunologicznemu (a dokładniej makrofagom, komórkom spełniającym funkcję obronną organizmu) w pozbyciu się beta-amyloidu, białka odkładającego się w mózgu, odpowiedzialnego za rozwój choroby Alzheimera.
Nowy system komputerowy pomaga w wykryciu najwcześniejszych oznak choroby Alzheimera. System jest zdolny do analizy zasięgu uszkodzeń substancji szarej w mózgu, naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii twierdzą, że przyczyni się to do wcześniejszego wykrycia choroby i bardziej efektywnego leczenia jej w tej początkowej fazie.
Odkąd naukowcy wyjaśnili molekularny mechanizm leżący u podstaw zmian w komórkach nerwowych prowadzących do choroby Alzheimera, firmy produkujące medykamenty rozpoczęły prace nad lekiem prowadzącym do wstrzymania procesu rozwoju demencji.
The Roskamp Institute of Sarasota na Florydzie ogłosił rozpoczęcie głównych badań klinicznych mających sprawdzić nowoopracowane leki na chorobę Alzheimera. Zapowiedź Instytutu zbiegła się w czasie ze Światowym Dniem Choroby Alzheimera, który przypada na 21 września.
W tym roku mija 100 lat od odkrycia przez dr Aloisa Alzheimera choroby nazwanej jego imieniem. W ciągu tych stu lat nauka poczyniła ogromne postępy w zakresie diagnozowania i leczenia choroby Alzheimera, choć ciągle jeszcze nie do końca poznane są przyczyny jej powstawania. Tegoroczny Światowy Dzień Choroby Alzheimera jest obchodzony pod hasłem "Wyścig z czasem".