Badania opublikowane w magazynie Neurology dowiodły, iż u 134 pacjentów, którym przez 12 tygodni podawano leki, znacząco poprawiła się koncentracja i pamięć werbalna w porównaniu z tymi, którzy przyjmowali placebo. Badania przeprowadzono w 19 placówkach w Stanach Zjednoczonych.
Wielu starszych Kanadyjczyków prowadzi auta dłużej niż powinno. Dr Nathan Hermann, profesor na wydziale psychiatrii geriatrycznej na jednym z kanadyjskiich uniwersytwtów przeprowadził trwające 3 lata badania, obejmujące grupę 700 kierowców w podeszłym wieku i stwierdził, że blisko jedna trzecia prowadziła samochody pomimo zdiagnozowania u nich demencji w łagodnym lub średnim stopniu.
Naukowcy opracowali nowe lekarstwo w postaci spożywanej raz dziennie pigułki, która może stać się nadzieją dla cierpiących na Alzheimera.
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych są pełni nadziei odnośnie nowego sposobu na wykrycie choroby Alzheimera, opierającego się na teście skóry. Istotą owej metody jest specyficzny enzym, który reaguje w sposób charakterystyczny tylko ze skórą chorego na Alzheimera.
Wszyscy chcemy żyć długo i pozostać całkowicie sprawnymi nawet w sędziwym wieku, dotyczy to zarówno zdrowia fizycznego, jak i umysłowego. Zdrowie fizyczne utrzymujemy ćwicząc na siłowni, biegając, stosując odpowiednie diety. A jak sprawić, by nasz umysł dobrze prosperował? Istnieje kilka prostych technik wspomagających utrzymywanie umysłu w dobrej kondycji, niektóre gry i łamigłówki świetnie się do tego nadają.
Naukowcy z the University of Massachusetts Lowell odkryli, że jabłka i sok jabłkowy mają niebagatelny wpływ na podwyższenie aktywności mózgu.
Szwedzcy naukowcy opracowali test, na podstawie którego ocenia się prawdopodobieństwo wystąpienia demencji. Jako czynniki ryzyka wskazano: choroby układu krwionośnego, otyłość, wysokie ciśnienie i wysoki poziom cholesterolu. Każde z tych schorzeń podwaja ryzyko demencji, gdy zaś wszystkie występują jednocześnie, niebezpieczeństwo to wzrasta sześciokrotnie.
Być może w niedługim czasie pojawi się alternatywa w metodzie leczenia objawów Alzheimera. Naukowcy opracowali specjalny plaster, dzięki któremu leki nie muszą być podawane doustnie jak to do tej pory miało miejsce, ale mogą być wchłaniane przez skórę.
Kolostrynina powoduje znaczące zahamowanie rozwoju choroby Alzheimera. Jest to substancja składająca się z kompleksu białek, występuje w siarze- substancji wydzielanej przez gruczoły mlekowe u ssaków w końcowym etapie ciąży i pierwszym okresie karmienia nowonarodzonego organizmu. Jest szansa na stosowanie kolostryniny jako medykamentu na większą skalę, ponieważ naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Antoni Polanowski i prof. Tadeusz Wilusz wypracowali przemysłowy sposób wyodrębniania kolostryniny z siary krów i owiec. Sam fakt, iż wspomniana substancja powstrzymuje rozwój choroby Alzheimera, został odkryty również przez Polaków - prof. Józefa Lisowskiego oraz doc. Marię Janusz.
Nie tylko chorzy na cukrzycę, ale także osoby, u których poziom cukru jest (na razie) tylko nieco za wysoki muszą się liczyć ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera – pisze „The Washington Post”.
Uczeni z Wrocławia opracowali substancję o nazwie kolostrynina, która opóźnia proces niszczenia neuronów w mózgu u osób cierpiących na chorobę Alzheimera – pisze „Gazeta Wyborcza”. Naukowcy z Instytutu Biochemii Uniwersytetu Wrocławskiego uzyskali cenny preparat z wydzieliny gruczołów mlecznych owiec.
Według badań, których wyniki opublikowało m. in. czasopismo „Archives of Neurology”, istnieje możliwość wczesnego wykrycia zagrożenia chorobą Alzheimera poprzez zbadanie ilości dwóch białek we krwi.
Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera mogą wiele zyskać dzięki zabawie lalkami lub pluszowymi misiami. Taka forma aktywności może znacznie polepszyć komunikację osób chorych z otoczeniem, przyjaciółmi lub rodziną - wynika z najnowszych badań.
Jak donoszą źródła naukowe, starsze osoby, u których zachodzi większe prawdopodobieństwo wystąpienia demencji nie osiągną większych korzyści z przyjmowania witaminy B w połączeniu z kwasem foliowym. Takie połączenie owych środków, jak się okazuje nie polepsza kognitywnych funkcji mózgu.
Choroba Alzheimera polega na zmianach zwyrodnieniowych w mózgu a dokładniej zaniku tkanki nerwowej. Postępujące stopniowo zaburzenia działania mózgu doprowadzają w efekcie do utraty pamięci, zdolności uczenia się, pojmowania, trzeźwego myślenia, oceny sytuacji, pogorszenia umiejętności komunikacyjnych i znacznego obniżenia się zdolności radzenia sobie z czynnościami życia codziennego.