Picie alkoholu na umór prowadzi do demencji, informują brytyjscy naukowcy. Wyniki swych badań opublikowali na łamach „British Journal of Psychiatry”.
„Kochaneczku”, „co mogę dziś dla ciebie zrobić młoda damo/kawalerze?”, „grzeczna dziewczynka/grzeczny chłopiec” – oto niektóre typowe zwroty, jakich używa personel domów opieki i zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych w stosunku do pensjonariuszy. Tymczasem takie traktowanie wcale nie jest przez osoby starsze mile widziane, czują się poniżane i traktowane jak dzieci – to negatywnie odbija się na ich zdrowiu długości życia.
W Szpitalu Wojewódzkim w Elblągu doszło do tragicznego zdarzenia. 102 – letni pacjent z nieznanych dotąd przyczyn ugodził nożem leżącego na tej samej sali 65 – letniego mężczyznę. Napastnik został obezwładniony i trafił na obserwację na oddział psychiatryczny elbląskiego szpitala wojskowego. Za swój czyn może trafić do więzienia na pięć lat - informuje Radio Zet.
Grupa Dyskusyjna Badań Przesiewowych nad Chorobą Alzheimera (ADSDG) pracująca pod przewodnictwem Richarda Stefanacci z Uniwersytetu Nauk w Filadelfii przeprowadziła kampanię promującą wśród starszych ludzi wiedzę o objawach tej choroby. Niestety, wiedza osób w wieku 55+ na temat choroby Alzheimera jest ciągle niewielka, czego dowiodły wyniki ankiety przeprowadzonej przez amerykańską firmę Harris Interactive - informuje Medical News Today.
Obchody Światowego Dnia Alzheimera to okazja do zwrócenia uwagi na problemy z jakimi borykają się chorzy oraz ich rodziny.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców, niski poziom witaminy B12 u osób starszych może prowadzić do atrofii mózgu.
Na łamach wydanej w niedzielę książki "A Swim-On Part in the Goldfish Bowl: A Memoir" córka Margaret Thatcher, Carol po raz pierwszy ujawniła, że „Żelazna Dama” cierpi na demencję.
Już we wrześniu wielkopolscy seniorzy spotkają się na 10 edycji Warsztatów Pamięci w Centrum Naukowo – Społecznym GlaxoSmithKline w Poznaniu. Warsztaty są skierowane do osób, które przekroczyły 50 rok życia. W trakcie 10 dwugodzinnych spotkań seniorzy dowiedzą się jak usprawnić pamięć i koncentrację.
Zła dieta może zwiększyć ryzyko demencji, informuje The Daily Telegraph. Niski poziom lipoprotein wysokiej gęstości (high-density lipoproteins: HDL), tj. dobrego cholesterolu skorelowany jest z wysokim prawdopodobieństwem kłopotów z pamięcią. Pomóc mogą tłuste ryby i produkty owsiane.
Dolnośląskie Centrum Psychoterapii zaprasza osoby starsze na Dni Seniora, sprawności i zachowaniu pamięci w jesieni życia oraz ćwiczeniom umysłu i chorobom związanym z pamięcią.
Soja to produkt, który zdaniem naukowców powinien znajdować się w naszej diecie. Jedne z nowszych badań podważają prozdrowotne właściwości soi.
„Alzheimer ist tödlich, Forschung ist nötig” („Alzheimer jest śmiertelny, badania są konieczne”) – głosi hasło kampanii autorstwa organizacji Alzheimer Forschung Initiative (AFI). Przedsięwzięcie, wsparte plakatami z wizerunkami przedmiotów skojarzonych ze sobą w dość zaskakujący sposób, ma zwrócić uwagę na problemy pacjentów z chorobą Alzheimera oraz popularyzować badania nad schorzeniem.
Jako często przypominają specjaliści lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Tą zasadę potwierdzają brytyjscy naukowcy.
Liczby są alarmujące: już ponad milion osób w Niemczech cierpi na demencję i liczba ta z każdym rokiem jest większa. Większość pacjentów mieszka z rodzinami, ale kiedy pamięć krótkotrwała stopniowo zanika, a osobowość bliskiej osoby zupełnie się zmienia, dla członków rodziny jest to bardzo obciążające. Nie tylko psychicznie, taka sytuacja zazwyczaj mocno obciąża także domowy budżet.
Demencja, która nasila się wraz z wiekiem jest uciążliwa tak dla starszych ludzi, jak i dla ich opiekunów. Jednym z objawów demencji są zaburzenia snu.