Osoby w wieku powyżej 60 lat z nieleczonym nadciśnieniem mogą mieć zwiększone ryzyko choroby Alzheimera w porównaniu zarówno do ludzi, którzy byli lub są leczeni na nadciśnienie, jak i do ludzi bez tej choroby.
Nasze otoczenie odgrywa bardzo istotną wolę w poziomie ryzyka demencji, mówią eksperci z University of Georgia.
Czynniki środowiskowe, w tym styl życia (palenie papierosów i poziom aktywności fizycznej) oraz warunki życia, mają większy wpływ na zdrowie i przedwczesną śmierć niż nasze geny.
W przypadku osób cierpiących na określone zaburzenie snu, proste badanie krwi może pomóc przewidzieć rozwój demencji na wiele lat przed pojawieniem się objawów.
Nawet niewielka aktywność może pomóc w zapobieganiu demencji, także u słabszych seniorów.
Osoby starsze, u których poziom cholesterolu zmienia się w czasie, mogą być bardziej narażone na rozwój demencji niż seniorzy, u których poziom cholesterolu jest stabilny, niezależnie od ilości cholesterolu.
Mobilność społeczna w górę może zapobiegać demencji.
Odwiedzanie przyjaciół, chodzenie na różne spotkania i uczęszczanie do kościoła może pomóc utrzymać mózg w zdrowiu, mówią eksperci z Rush University.
Zidentyfikowano trzy profile psychologiczne powiązane z różnymi wzorcami osłabienia funkcji poznawczych i mózgu w procesie starzenia się. Badanie, w którym przeanalizowano ponad tysiąc osób w średnim i starszym wieku, pokazuje, że specyficzne cechy psychologiczne mogą wpływać na ryzyko wystąpienia demencji, a także na takie aspekty, jak szybkość osłabienia funkcji mózgu i jakość snu.
Antybiotyki, leki przeciwwirusowe, szczepionki i leki przeciwzapalne są powiązane ze zmniejszonym ryzykiem demencji, wynika z badań, w których przeanalizowano dane ponad 130 milionów osób.
Łagodne zaburzenie funkcji poznawczych jest powiązane z dysfunkcją naczyń krwionośnych w płatach skroniowych mózgu - „siedlisku pamięci".
Większość obecnie stosowanych metod leczenia mających na celu ochronę przed chorobą Alzheimera skupia się na złogach amyloidowych i splątkach tau, które gromadzą się w mózgu. Teraz Amerykanie przedstawili nowatorskie podejście: wykorzystanie gazu ksenonowego. Jego wdychanie tłumiło neurozapalenie, hamowało zanik mózgu i zwiększało ochronne stany neuronalne w testach na myszach z chorobą Alzheimera.
Schorzenia układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze i cukrzyca, które przyczyniają się do uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu u młodych osób, nie wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich uszkodzeń u osób sędziwych - w wieku powyżej 90 lat.
Osoby, które jedzą więcej czerwonego mięsa, zwłaszcza przetworzonego, takiego jak bekon, kiełbasa i baleron, są bardziej narażone na nasilone ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych i demencji w porównaniu z osobami, które mają niewielkie ilości czerwonego mięsa w diecie.
Osoby mające problemy z oddychaniem podczas snu mogą mieć większy hipokamp, obszar mózgu odpowiedzialny za pamięć i myślenie. Wykazano również, że osoby z niższym poziomem tlenu podczas snu odznaczały się zmianami w głębokich częściach mózgu, tj. istocie białej, co jest częstym objawem pogorszenia zdrowia tego organu, które rozwija się wraz z wiekiem.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem