„Terapeutyczne wykorzystanie substancji pochodzenia ludzkiego, w tym przeszczep narządów, jest integralną częścią nowoczesnych systemów opieki zdrowotnej i niezbędnym elementem leczenia poważnych problemów zdrowotnych w całej Europie", czytamy w raporcie Eurobarometru pt. „Organ donation and transplantation".
29 sierpnia zmarł ksiądz kanonik, kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie ks. Tadeusz Konradzki. Ksiądz Konradzki był duchowym opiekunem Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie". Miał 69 lat.
W Singapurze uchwalono prawo zezwalające na sprzedaż organów, żyjący dawcy będą mogli otrzymać wynagrodzenie np. za oddanie nerki do przeszczepu.
Kiedy pytam Alinę Solecką z Radomia, która dzisiaj żyje dzięki nerce oddanej jej przez młodszego brata Leszka, jak scharakteryzowałaby dawcę, pada natychmiast odpowiedź: - Dawca to osoba o silnej psychice, bo świadomie pozbywa się ze swojego organizmu zdrowego, dobrego organu, z którym ja mogłabym dalej żyć...
Papież Benedykt XVI namawia wiernych, aby zgadzali się na oddanie organów do przeszczepów. Zwierzchnik Kościoła katolickiego stwierdził, że jest to "szczególna forma świadectwa miłości".
W 2007 roku na przeszczep nerki lub trzustki czekało 1157 polskich pacjentów, 652 przeszło zabieg, na przeszczep wątroby oczekiwały 404 osoby, zabiegowi poddano 178 chorych, na przeszczep serca wyczekiwało 357 pacjentów, operację wykonano u 64 pacjentów. Zabiegów wciąż jest za mało, bo świadomość społeczeństw (nie tylko polskiego) wciąż można określić jako dość niską i brakuje dawców.