Seniorzy uwielbiają rozpieszczać swoich bliskich. Jednak, gdy chcemy wspomóc kogoś finansowo lub ofiarować podarek o znacznej wartości, należy wiedzieć, czy darowiznę powinniśmy uregulować w tzw. umowie darowizny - a jeśli tak, to jak to zrobić.
Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku – to hasło przewodnie tegorocznej, 9. edycji Dnia Otwartego Notariatu, która odbędzie się w sobotę 24 listopada 2018 r. Tego dnia w 19 miastach Polski w godzinach 10-16 niemal 200 notariuszy będzie udzielać informacji prawnych.
Sieci supermarketów, sklepy, restauracje, hurtownie spożywcze i inni dystrybutorzy żywności już od jutra będą mogli bez płacenia podatków przekazywać żywność na cele charytatywne. W ten sposób zostaną zrównani w prawie z producentami żywności, którzy nie płacą VAT od darowizn od 2009 roku.
Od 12 lat spłacamy kredyt, który zaciągnęliśmy na zakup mieszkania. Nabyliśmy je z myślą o przekazaniu go w przyszłości synowi. Wkrótce ma zamiar się ożenić i chcieliśmy przekazać je w prezencie ślubnym. Nie chcemy jednak przepisywać kredytu na syna. Czy w takim wypadku możemy zmienić właściciela nieruchomości obciążonej hipoteką? Czy konieczne będzie poinformowanie o tym banku?
Podatniczka nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadku po zmarłym mężu z tytułu posiadanych działek, które otrzymała ona w formie darowizny od rodziców, jeżeli mąż nie był ich współwłaścicielem. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 05.12.2008 r. nr IPPB2/436-387/08-2/MZ.
Drogi gwiazdkowy prezent może być może być opodatkowany. Fiskusowi trzeba oddać część wartości podarunków otrzymanych m. in. od kontrahentów oraz pracodawców.
Małe dzieci - mały kłopot, duże dzieci - duży kłopot. Z tym stwierdzeniem zgadza się większość rodziców, niezależnie od tego, czy ich pociechy mają dwa czy trzydzieści dwa lata. Wydawać by się mogło, że z chwilą, gdy nasze dzieci staja się dorosłe, spada nam z barków większość rodzicielskich obowiązków, ale czy tak jest naprawdę?
Najbliżsi krewni są zwolnieni od podatku od spadków i darowizn pod warunkiem, że w ciągu miesiąca zgłoszą w urzędzie skarbowym ich nabycie. W przeciwnym razie stracą ulgę.
Skorzystanie z ulgi w podatku od spadków i darowizn wymaga spełnienia określonych warunków zawartych w stosownej ustawie. Niezachowanie chociaż jednego z nich powoduje utratę prawa do zwolnienia - alarmuje "Gazeta Prawna".
Opóźnienie otwarcia spadku oraz uregulowania zobowiązania podatkowego z tego tytułu może okazać się bardzo niekorzystne dla podatników. Podatek od spadku liczy się bowiem od wartości rynkowej z chwilą zgłoszenia go do opodatkowania.
1 stycznia 2007 r. weszły w życie znowelizowane przepisy w zakresie podatku od spadków i darowizn wprowadzone ustawą z dnia 16 listopada 2006 roku. Zgodnie z nimi najbliższa rodzina nie będzie musiała płacić tego podatku. Aby jednak ze zwolnienia skorzystać, konieczne będzie złożenie w urzędzie skarbowym specjalnego zawiadomienia SD-Z1.
Będziemy mieć taką samą skalę z podatkami w wysokości 19%, 30% i 40%, odmrożone zostaną jednak progi podatkowe. Pierwszy będzie na poziomie 43.405,00, drugi 85.528,00. Zwolnione z podatku będą spadki i darowizny w obrębie I grupy pokrewieństwa.
Posłowie z Komisji Finansów Publicznych zdecydowali, że dziedziczenie majątku w ramach najbliższej rodziny powinno być zwolnione z podatku. Nowe przepisy mają ułatwić przekazywanie z pokolenia na pokolenie rodzinnych przedsiębiorstw.
Warren Buffet z majątkiem o wartości 44 miliardów dolarów zajmuje 2 miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie zaraz za Billem Gatesem. Według magazynu Fortune majętny senior pragnie przekazać niemal cały swój dorobek życia na cele charytatywne.
Dwaj australijscy ekonomiści przejrzeli statystyki zgonów za 1979 rok, gdy rząd zniósł federalny podatek spadkowy. Okazuje się, że znaczna liczba bogatych osób "poczekała" z ostatnim tchnieniem do 1 lipca 1979 roku - dnia zniesienia podatku.