Dziś w Warszawie zmarła Danuta Szaflarska - wybitna aktorka, legenda polskiego kina. Kilkanaście dni temu obchodziła swoje 102 urodziny.
Polska aktorka Danuta Szaflarska obchodzi dziś setne urodziny. - Rzadko spotyka się osoby o takiej klasie, takim poczuciu humoru i pogodzie ducha - mówi o aktorce reżyser Dorota Kędzierzawska.
Wybitna aktorka teatralna i filmowa Danuta Szaflarska obchodzi 75-lecie pracy scenicznej. Z tej okazji odbyła się uroczystość w Ministerstwie Kultury.
W Teatrze Narodowym odbyła się gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2013. Statuetki powędrowały m.in. do Macieja Struhra i Agnieszki Grochowskiej. Najlepszym filmem była zdaniem kapituły "Obława", a publiczność wybrała "Jestem Bogiem".
Od kliku miesięcy działa Filmowy Klub Seniora w Multikinie. 6 sierpnia po raz kolejny wrocławskie Multikina wraz z Wrocławskim Centrum Seniora zapraszają na kolejne specjalne pokazy dla seniorów. W ramach cyklu wyświetlane będą najciekawsze filmy ostatnich miesięcy i lat w cenie 12 zł za bilet.
Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i Nagrody „Dzieło życia" przyznawanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Tegoroczną laureatką „Dzieła życia" została aktorka Danuta Szaflarska, którą wyróżniono za całokształt twórczości: wszechstronność, doskonały warsztat aktorski, naturalność i bezpośredniość.
Na ekrany kin w całej Polsce wszedł film „Jeszcze nie wieczór", laureat Srebrnych Lwów na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Główną nagrodę na tym samym festiwalu otrzymał grający w filmie główną rolę męską Jan Nowicki.
W poniedziałek, 11 marca, w warszawskim Teatrze Polskim odbyła się ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2009. Członkowie Polskiej Akademii Filmowej za najlepszy film ubiegłego roku uznali "33 sceny z życia" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.
Dziś mija 30 lat od śmierci słynnego polskiego aktora Jerzego Duszyńskiego, który zawojował serca widzów kina powojennego tworząc kreacje w „Skarbie” oraz „Zakazanych Piosenkach”.
Do gabinetu lekarskiego puka uśmiechnięta staruszka, wita się krótkim „dzień dobry”, pyta czy może wejść i czeka na odpowiedź pani doktor. Ta ostatnia jest jednak pochłonięta wypełnianiem dokumentów i reaguje po chwili- protekcjonalnym tonem rzuca niedbale w stronę pacjentki: „niech się rozbierze i położy”. Choć seniorka wyraża zdziwienie „komendą” wypowiedzianą w trzeciej osobie, lekarka powtarza swą „mantrę” ostrym tonem: „niech się rozbierze i położy!”. Starsza pani nie zamierza jednak spełnić rozkazu, odpowiada niczym zbuntowana nastolatka: „niech się pocałuje w dupę”. Oto początkowa scena filmu „Pora umierać”, stanowi ona zarazem doskonały jego zwiastun, jak że cały obraz prezentuje – wbrew stereotypom – osobę starszą jako człowieka walczącego o swą godność, a zarazem pogodnego i energicznego.
„Rzadko spotyka się osoby o takiej klasie, takim poczuciu humoru i pogodzie ducha”, powiedziała o Danucie Szaflarskiej reżyser Dorota Kędzierzawska. Warto do tej krótkiej charakterystyki – aby była w pełni adekwatna - dodać jeszcze nieprzeciętny talent i pracowitość. Ta ostatnia cecha, jak twierdzi aktorka, jest przyczyną długowieczności Szaflarskiej. Swą wieloletnią aktywność zawodową artystka uważa za prawdziwy dar, od niedawna możemy ją podziwiać w pięknym filmie o przemijaniu i walce ze stereotypami – „Pora umierać”.
12 czerwca minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski wręczy złoty medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" wybitnej polskiej aktorce Danucie Szaflarskiej, znanej m.in. z takich filmów jak „Zakazane piosenki”, „Lalka”, „Ludzie z pociągu”, „Tydzień z życia mężczyzny”, „Nic”. Uroczystość odbędzie się w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.