Czy my się niczego nie uczymy? Zagrożenia są znane i dobrze udokumentowane. Informacje o atakach hakerskich i wyciekach danych ciągle trafiają do nagłówków gazet na całym świecie. Mimo to każdego roku narażamy się na niebezpieczeństwo. Wiemy, że najgorsze hasła to te, które najłatwiej odgadnąć, ale miliony z nas wciąż ich używają.
Wydawać by się mogło, że ustawienie monitora lub miejsca przechowywania dokumentów, nie ma dużego wpływu na funkcjonowanie firmy. A jednak służbowe biurko jest wyjątkowym źródłem wiedzy o firmie. Lekkomyślne zachowania zarówno zwykłych pracowników, jak i kadry zarządzającej mogą przyczynić się do niezamierzonego udostępnienia cennych informacji. Jakie błędy popełniane są najczęściej i jak można im zapobiec?
W dzisiejszych czasach za pomocą smartfona możemy zlecać przelewy, płacić w sklepach tradycyjnych i internetowych, a nawet wypłacać pieniądze z bankomatów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale powoduje, że trzeba być bardzo ostrożnym podczas korzystania z tego urządzenia. Ryzyko wiąże się bowiem nie tylko z jego zgubieniem czy kradzieżą. mBank ostrzegał niedawno przed wirusem, który atakuje nasze smartfony i wyłudza informacje potrzebne do kradzieży pieniędzy z konta.
30 procent polskich internautów nie zmienia haseł dostępu do portali, a aż 25% z nas nie ma zainstalowanego oprogramowania antywirusowego na swoich urządzeniach mobilnych. W ten sposób sami ułatwiamy cyberprzestępcom kradzież naszych danych. Bezpieczeństwo w przeglądarce to nie wszystko. Coraz więcej danych udostępniamy nie przez strony internetowe, ale za pośrednictwem aplikacji mobilnych, dlatego o bezpieczeństwo smartfona też trzeba zadbać.
Buszując po zakamarkach cyfrowego świata zostawiamy - częstokroć mimowolnie - ogromne ilości danych związanych z naszą prywatnością. Na szczęście starsi ludzie są najbardziej sceptyczni wobec udostępniania danych o sobie. A kiedy chcemy się w Internecie ujawniać? Jedynie w celu dokonywania transakcji i potwierdzania tożsamości – wynika z badania firmy F-Secure "Polacy o Snowdenie i prywatności w sieci", przeprowadzonego przez firmę badawczą Smartscope.
Jeżeli korzystamy z Facebooka, istnieje prawdopodobieństwo, że dzielimy się prywatnymi danymi z osobami spoza kręgu naszych znajomych. Dane kontaktowe, prywatne zdjęcia, informacje o pracy, rodzinie i przyjaciołach powinny być odpowiednio zabezpieczone. Są sposoby, dzięki którym można chronić swoją prywatność w tym popularnym serwisie społecznościowym.
Jeżeli twój komputer uległ wypadkowi lub awarii pamiętaj, że nie wszystko jeszcze stracone! Specjaliści są w stanie odzyskać dane nawet z najbardziej spektakularnie zniszczonych sprzętów a ich skuteczność ocenia się na około 99%. Najważniejsze jednak to zwrócić się z problemem do fachowca. Samodzielnie podejmowane działania zamiast pomóc mogą zaszkodzić i sprawić, że dane znikną z naszych dysków bezpowrotnie.
Z raportu infoDOK wynika, że w ostatnim kwartale 2012 roku łączna kwota prób wyłudzeń kredytów wyniosła 54 mln złotych. Złodzieje wiedzą bowiem, że często do zaciągnięcia kredytu wystarczy skradziony dowód tożsamości. Warto więc wiedzieć jak chronić nie tylko karty płatnicze, ale również dokumenty, gdy zgubimy portfel. Expander radzi, by w takiej sytuacji bezzwłocznie zgłosić się do banku i zastrzec dokumenty.
Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że każdego dnia jesteśmy nadawcami i odbiorcami niezliczonych ilości informacji. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co mogłoby się stać, gdyby trafiły one w niepowołane ręce?
Polsce grozi wyludnienie- ostrzegają autorzy badań "Demograficzna przyszłość Europy".
Każdego lata nad naszym krajem przechodzą dość gwałtowne burze, ulewne deszcze, a w południowej Polsce nierzadko gradobicie, zjawiska te mogą spowodować poważne straty wśród użytkowników sprzętu komputerowego. Eksperci doradzają m.in. stosowanie specjalnych listew zasilających do komputerów oraz zrobienie kopii zapasowych danych.
Liczba przypadków utraty danych a nawet zniszczenia podzespołów komputerów lawinowo rośnie w czasie letnich miesięcy. Najczęściej straty ponosimy w wyniku wyładowań atmosferycznych, wysokich temperatur, a także zalań spowodowanych intensywnymi deszczami.