Czuć się dobrze z samym sobą oznacza zwiększyć pewność siebie, ale nie tylko. Okazuje się, że optymiści i ludzie szczęśliwi dłużej pozostają emocjonalnie i fizycznie zdrowi.
Kiedy w naszym kręgu kulturowym dominowała teoria Marksa, eksperci z różnych dziedzin wskazywali na środowisko jako fundament zarówno dla rozwoju osobowości, jak i ewentualnego narażenia na choroby. Potem sytuacja diametralnie się zmieniła i w ostatnich latach uzasadnieniem dla przeróżnych dolegliwości miały być geny. Dziś trendy te wydają się mieć podobną siłę oddziaływania. Uczeni odkryli ostatnio, że geny są mniej istotne niż styl życia, jeśli chodzi o długowieczność.
Wyniki nowych badań pokazują, że palenie tytoniu odpowiada w 40% - 60% za różnicę w umieralności między mężczyznami a kobietami w Europie. Alkohol jest przyczyną około 20% tej różnicy między płciami. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Tobacco Control podkreślają konieczność podjęcia działań w zakresie zdrowia publicznego w celu zwalczania tych szkodliwych zachowań.
Obserwowanie zmieniającego się świata przez trzy wieki daje szeroką perspektywę. Taka okazja trafiła się Walterowi Breuningowi, który urodził się w XIX wieku. Dziś dzieli się swoimi doświadczeniami i „sposobami na długowieczność".
Ostatnie badania pokazują, że można ocenić szanse na długowieczność osoby dojrzałej na podstawie tego, jak szybko chodzi. Im bardziej energiczny marsz, tym większe prawdopodobieństwo długiego życia.
108-letni Reg Dean, najstarszy mieszkaniec Wielkiej Brytanii, uważa, że za długowieczność odpowiada pięć „sekretów". Zastosowanie ich ma gwarantować osiągnięcie sędziwej starości. Mężczyzna chętnie ujawnia te tajemnice, przy czym przyznaje, że o jednej z nich zapomniał...
Niemal na każdej szerokości geograficznej, bez względu na średnią długość życia ludzi na danym obszarze, kobiety żyją dłużej. Dotychczas zaproponowano wiele hipotez wyjaśniających raki stan rzeczy, ale coraz więcej dowodów wskazuje na prawdziwość disposable soma theory, zgodnie z którą mężczyźni są genetycznie „zaprogramowani", by żyć krócej.
Chiny opublikowały najnowszą listę 10 najstarszych osób w kraju, na jej szczycie znalazła się 125-latka z południowo-zachodniej części kraju, która jest uważana za najstarszą osobę na kontynencie i jedną z najstarszych na świecie.
Włoscy uczeni deklarują, że odkryli eliksir życia. Ma go stanowić "koktajl" aminokwasów, który przedłużył życie myszy o 12%. Naukowcy wierzą, że „specyfik" może przynieść korzyści ludziom, szczególnie starszym i chorym.
Dobry sen to klucz do długowieczności, twierdzą uczeni z University of California w San Diego.
Bądź wesoły/a, a wszystko stanie się dla ciebie „do przejścia", radzą najstarsze bliźniaczki na świecie i podkreślają, że same prowadzą zdrowe i spełnione życie.
W 2009 roku w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 71,5 lat, natomiast kobiety 80,1 lat. W porównaniu z początkiem lat 90-tych ubiegłego stulecia mężczyźni żyją dłużej o ponad 5 lat, natomiast kobiety o prawie 5 lat - podał Główny Urząd Statystyczny.
Kiedy Ralph Tarrant otrzymał od królowej Elżbiety kartę z życzeniami z okazji setnej rocznicy urodzin, był niezwykle podekscytowany. Dziś wraz z żoną ma już dziesięć takich kart.
Nareszcie. Klucz do długiego życia został odnaleziony. Niestety, nie można go znaleźć na półkach w supermarkecie, nie można też poddać się operacji, aby go „dostarczyć" naszemu organizmowi. Wyjątkowa długowieczność zależy po prostu od genów, pisze Siski Green z sagazone.
Właśnie wydano o nim książkę. 91-letni Australijczyk jest jednym z najstarszych aktywnych pilotów. Jak sam wskazuje, latanie czyni go młodszym.