Zaskakujące, jak pewne decyzje, drobne modyfikacje stylu życia i wypracowane nawyki oddziałują na zarówno na codzienność, jak i perspektywę kolejnych lat. Poniżej parę nietajemnych, ale czasem niedocenianych, badań i działań, których pozytywne efekty są gwarantowane...
Regularne uczestnictwo w nabożeństwach jest związane z bardziej optymistycznym spojrzeniem na świat i mniejszymi skłonnościami do depresji.
Kiedy robi się to, co się lubi, motywacja do pozostania w pracy jak najdłużej jest silna. Oto przykład: w Evansville w stanie Indiana 89 -letnia kobieta nie zamierza rezygnować z dotychczasowego zajęcia, od niemal czterdziestu lat pracuje w restauracji McDonald's i chwali sobie swoją aktywność zawodową.
Zaskakujące, jak pewne decyzje, drobne modyfikacje stylu życia i wypracowane nawyki oddziałują na zarówno na codzienność, jak i perspektywę kolejnych lat. Poniżej parę nietajemnych, ale czasem niedocenianych, badań i działań, których pozytywne efekty są gwarantowane...
Naukowcy są bliżej zrozumienia, dlaczego odpowiednia dieta może wydłużyć życie. Wraz z upływem lat potrzebujemy mniejszej ilości kalorii, ale wielu z nas w dojrzalszym wieku je tyle samo posiłków, mówią uczeni. Badania wskazują, że zmniejszenie ilości spożywania kalorii może spowolnić proces starzenia, a także rozwój chorób, takich jak cukrzyca typu 2 i nowotwory.
Starsze osoby, które deklarują, że są zadowolone ze swojego życia, mają większe szanse na długowieczność, wynika z brytyjskich badań.
Hazi Abdul Noor, który deklaruje, że ma 120 lat, poślubił 60-letnią Samoi Bibi. Ślub odbył się w miasteczku Satghari w południowo-wschodnich Indiach przy udziale 500 gości. Jest to drugie małżeństwo staruszka.
Nie proponujemy magicznej formuły, ale siedem prostych kroków, które mogą przedłużyć życie nawet o 40 lat, mówią uczeni. Okazuje się, że pewne nawyki dietetyczne i minimalizowanie czynników zagrażających zdrowiu stanowią dobry sposób na długowieczność.
Pierwszy lek, które skutecznie spowolnić proces starzenia się powinien być dostępny w ciągu najbliższej dekady, twierdzą australijscy naukowcy. Być może przy jego pomocy będzie można wkrótce przedłużyć ludzkie życie do 150 lat.
Jeśli chcesz żyć ponad „średnią", oto kilka sposobów na długowieczność. Amerykańscy uczeni sporządzili listę rzeczy, które mają wpływ na wydłużenie życia. Wśród nich jest m. in. dobra edukacja, małżeństwo i zachowanie prawidłowej wagi.
Więcej osób niż kiedykolwiek przedtem dożywa wieku 100 lat, wynika z oficjalnych brytyjskich danych. Zgodnie z danymi brytyjskiego biura statystycznego (Office for National Statistics) w 2010 roku w kraju żyło 12.640 osób, którym udało się osiągnąć co najmniej wiek. To nowy rekord.
Szybko starzejący się Japończycy mają rekordową liczbę stulatków - w Kraju Kwitnącej Wiśni mieszka 47.756 osób, które przeżyły co najmniej wiek.
W krajach o najdłuższej długości życia, średnia niewiarygodnie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch wieków - o około 2,5 roku w ciągu dekady, czyli trzy miesiące w roku, a zatem sześć godzin dziennie! Taki wskaźnik obliczyli demografowie z Duke University oraz Instytutu Maxa Plancka.
100-letni Fauja Singh, najstarszy na świecie maratończyk, odsłonił sekrety swojej niezwykłej sprawności. Pomimo tak zaawansowanego wieku Singh nie zwalnia. Ciągle jest w dobrej formie i kontynuuje treningi. Od 89 roku życia ukończył siedem maratonów. Jako pierwszy zapisał się na bieg maratoński Edynburg 2012. Staruszek powiedział, że kluczem do umiejętności pokonywania codziennie 10 mil w ramach treningu jest jedzenie dużej ilości imbiru, curry i wypijanie wielu filiżanek herbaty.
Zbyt długie oglądanie telewizji jest tak samo ryzykowne dla zdrowia, jak palenie papierosów czy brak aktywności fizycznej. Telewizja znacząco zmieniła styl życia. Wraz z rozwojem nowych technologii poszerzono jej ofertę, dziś niemal każdy ma tzw. kablówkę z kilkudziesięcioma programami, a nawet rozwiązania umożliwiające nagrywanie ulubionych programów bez konieczności przebywania w tym czasie w domu. W rezultacie chętnie spędzamy czas przed telewizorem, a to może mieć negatywne skutki zdrowotne.