Starość pozostaje niepopularnym tematem. Choć ludzi w dojrzałym i sędziwym wieku przybywa, w mediach, służbie zdrowia i nauce obecność tego tematu wciąż jest niewystarczająca, a jeśli się pojawia, to zwykle w negatywnym kontekście. Czy starość może być inspirująca, ciekawa, przyjemna? Tak, odpowiada wielu. Może któryś z poniższych cytatów pozytywnie Cię nastroi?
Najstarsza osoba na świecie, pani Misao Okawa, 5 marca obchodzi 116 urodziny.
Razem mają ponad 880 lat - to 13 rodzeństwa z Kargal w dystrykcie Shimoga, którzy sądzą, że tworzą najstarszą rodzinę na świecie.
Badacze odkryli, że dobry sen może pomóc mężczyznom w osiągnięciu długowieczności, w przypadku kobiet zaś konieczna jest jeszcze odpowiednia dieta.
Nasze zawołanie „na zdrowie" i bardzo podobne w Rosji jest związane raczej z problemami zdrowotnymi niż dobrą prognozą dla stanu naszego organizmu. Z badań wynika, że aż jedna czwarta Rosjan umiera przed 55 rokiem życia, a jednym z głównych powodów przedwczesnej śmierci jest nadmierne spożycie alkoholu.
Dziś, w wieku 101 lat zmarła znana polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, recytatorka oraz poetka i pisarka - Nina Andrycz.
Telegraph przedstawił szacowaną długość życia osób urodzonych w 2013 roku w zależności od miejsca przyjścia na świat. Prognozowana średnia długość życia dzieci urodzonych w ubiegłym roku w Polsce wynosi 76 lat.
Optymalny poziom testosteronu - ani niski, ani wysoki - u starszych mężczyzn jest związany z wyższym prawdopodobieństwem dłuższego życia.
Mówi się, że na naukę nigdy nie jest za późno, na nauczanie najwyraźniej też nie - w Stanach Zjednoczonych aktywna zawodowo pozostaje kobieta, która przeżyła cały wiek.
Najstarsza obywatelka Szkocji skończyła 108 lat. Twierdzi, że długowieczność zawdzięcza jedzeniu owsianki.
Bursztynowy ekstrakt z japońskiej rośliny „getto" może być sekretem długowieczności mieszkańców południowej Japonii.
Dzisiejsi seniorzy mają umysł „bardziej" zwinny niż ich rówieśnicy sprzed dziesięciu czy dwudziestu lat.
Badania przeprowadzone w Szwecji wskazują, że aktywne życie, nawet bez regularnego treningu, jest związane z lepszym zdrowiem serca.
Najstarsza osoba mieszkająca w Europie to Emma Morano z Verbanii we włoskim regionie Piemont.
Dzięki poszerzeniu wiedzy z różnych dziedzin ludzie żyją coraz dłużej. Niektórzy jednak pobijają w tej dziedzinie rekordy - naukowcy zastanawiają się, jak to się dzieje, że określonym jednostkom udaje się osiągać tak imponujący wiek. Okazuje się, że osoby długowieczne mają pewne cechy wspólne.