Nowe badanie podważają wcześniejsze ustalenia - stres i poczucie nieszczęścia nie wpływają na długość życia. Najwyraźniej możemy się gniewać do woli i pielęgnować pesymizm, to i tak nie ma związku z długowiecznością...
„Chcę być wiecznie młody" śpiewał zespół Alphaville. Już niedługo takie marzenie może się ziścić. Słynni biolodzy mówią, że są o krok od wynalezienia substancji, która skutecznie będzie chroniła telomery, struktury, których działanie ma ścisły związek z procesem starzenia się.
Warto popracować nad poczuciem szczęścia, jeśli ma się skłonności do popadania w pesymizm - dobrostan psychiczny sprzyja bowiem długowieczności.
Nadmiar kawy może być szkodliwy, bo oznacza dostarczanie sobie także większej ilości kofeiny, która ma silny wpływ na nasze fukcjonowanie, w tym może zaburzać niektóre czynności organizmu. W każdym razie jednak wyniki badań przemawiają na korzyść kawy wypijanej w umiarkowanych ilościach, tj. nawet do pięciu filiżanek...
Im wyższa inteligencja, tym dłuższe życie, mówią badacze.
Długowieczność zależy przede wszystkim od genów, stylu życia i pewnie... łutu szczęścia. Jest też parę takich czynników, które - ku zaskoczeniu wielu - mogą wpływać na zwiększenie szans na dłuższe życie. Zobacz, o czym mowa.
Różnice w długości życia osób różnej płci pogłębiają się od ponad dwóch wieków. Winne są temu słabsze układy krwionośne mężczyzn i fakt, że częściej palą papierosy.
Wraz z upływem czasu pogarsza się nasze zdrowie i sięgamy po coraz więcej leków. Szczyt ilości przyjmowanych farmaceutyków przypada na okres 65-85 lat.
Opublikowano nowy raport ONZ Global Age Watch (GAW) dotyczący jakość życia starszych ludzi w 96 krajach. Polska plasuje się na dośc odległym 32 miejscu.
Badanie krwi pozwoli na ujawnienie zapisanego w genach „biologicznego wieku" i oszacowanie ryzyka rozwoju choroby Alzheimera.
Holenderskie badania sugerują, że spożywanie kawy i alkoholu może być związane z lepszym poruszaniem się u ludzi starszych.
Religijność nie dotyczy jedynie spraw ducha. Ma wpływ także na stan zdrowia fizycznego.
Po ukończeniu 100 lat mieszkańcy Japonii otrzymują od państwa prezent w postaci srebrnych czarek na sake, ale sposób honorowania sędziwego wieku zostanie zmieniony ze względu na coraz liczniejsze grono staruszków i - co za tym idzie - zbyt duże koszty.
Długotrwałe ćwiczenia wpływają na lepsze starzenie się. Aktywność fizyczna oddziałuje na telomery, struktury, których skracanie się ma związek z objawami upływu czasu w organizmie.
Warto zadbać o poczucie szczęścia i satysfakcji z życia - osoby, które to robią, mogą liczyć na dłuższe życie.