Im więcej twoich bliskich krewnych osiągnęło długowieczność, tym masz większe szanse na dożycie sędziwego wieku.
Umiarkowane ilości alkoholu i serwowanie sobie kawy pomagają osiągnąć długowieczność, mówią uczeni z UC Irvine Institute for Memory Impairments and Neurological Disorders. Jest też inny zaskakujący czynnik sprzyjający długiemu życiu - nadwaga w starszym wieku.
Czynnikiem, który pozwala przewidzieć długość życia, jest... osobowość. Jak odkryli University of Rochester Medical Center w Nowym Jorku, ludzie, którzy jako nastolatki byli spokojni, empatyczni oraz wykazywali intelektualną ciekawość, mieli większe szanse niż inni na to, że po upływie pięćdziesięciu lat ciągle będą żyli.
Ostatnio dużo się pisze o wpływie mikroflory jelitowej na fizyczne i psychiczne zdrowie, okazuje się bowiem, że jej stan znacząco przekłada się zarówno na jeden, jak i drugi jego wymiar. Teraz zbadano, jak zmiany w mikrobiomie jelit wywołują uszkodzenia na poziomie komórkowym, co z kolei oznacza przyspieszone starzenie się.
Podnoszenie ciężarów daje większe szanse na długowieczność niż regularne bieganie lub chodzenie.
Genetyka ma duży wpływ na nasze szanse na długowieczność, ale jest to zaledwie jeden z komponentów oddziałujących na to, ile będziemy żyli, drugi obejmuje wiele innych czynników.
Ludzie o niskich dochodach żyją krócej niż osoby dobrze uposażone. Stan majątkowy jest jednym z istotnych czynników szans na długowieczność. Różnica między biedniejszymi i bogatszymi nie jest jednak znacząca, jeśli weźmie się pod uwagę zmiany poziomu dochodów następujące w ciągu życia.
Styl życia, obok genów, ma największy wpływ na nasze szanse na długowieczność. Dobra dieta i regularny wysiłek fizyczny zapewnią dłuższe życie – gwarantują uczeni z Cleveland Clinic.
Dieta niskowęglowodanowa jest uważana za skuteczną w walce z nadwagą i otyłością. Nie warto jednak wyrzucać z jadłospisu tych składników, ponieważ sprzyjają walce z infekcjami, które osłabiają organizm i prowadzą do rozwoju różnych chorób.
Zestaw określonych witamin i minerałów może pomóc przedłużyć życie i poprawić zdrowie, mówią lekarze z Children's Hospital Oakland Research Institute (CHORI) w Oakland.
Dane zebrane w ramach ogólnoświatowego badania Global Burden of Disease wskazują, że przeciętny czas życia w wymiarze globalnym wzrośnie o kilka lat, ale jednocześnie w połowie badanych krajów okres ten ulegnie zmniejszeniu.
Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna to jeden z niezbędnych do osiągnięcia długowieczności elementów stylu życia. Trwa jednak dyskusja nad tym, które treningi dają najlepsze efekty dla zdrowia, sylwetki i ochrony przed chorobami wieku starszego. Uczeni postanowili sprawdzić, jakie dyscypliny sportowe są najskuteczniejsze, jeśli chodzi o szanse na długowieczność - wygrał tenis.
Niektórzy nie mogą doczekać się wolnych dni, innych pracodawca musi „wypychać" na urlop. Nawet jeśli ci drudzy wydają się wyjątkowo pracowici, nie działają rozsądnie - odpoczynek od codziennych zajęć jest niezbędny dla dobrego funkcjonowania. Okazuje się też, że może mieć znaczenie dla długości naszego życia.
Poczucie szczęścia wpływa nie tylko na stan ducha, ale i ciała. Singapurscy badacze odkryli, że osoby starsze, które są zadowolone ze swojego życia, mają większe sznase na dłuższe życie.
Dieta niskowęglowodanowa zyskała popularność ze względu na skuteczność w odchudzaniu. Okazuje się jednak, że taki sposób jedzenia może zmniejszać szanse na długowieczność.