Wyższa aktywność fizyczna oznacza większe szanse na dłuższe zycie, mówią brytyjscy uczeni. Co istotne, nigdy nie jest za późno, by zacząć się ruszać i poprawić samopoczucie.
Ogólnie rzecz biorąc, można podać jedynie przedział wiekowy, w którym menopauza rozwija się najczęściej, w oszacowaniu dokładnego czasu wystąpienia klimkaterium u danej kobiety pomoc może rodzinna historia w tym zakresie.
Jeśli chcesz żyć dłużej, więcej się ruszaj. Nie musisz wylewać siódmych potów, by zwiększyć szanse na długowieczność, po prostu staraj się jak najwięcej być w ruchu.
Badacze z Uniwersytetu w Teramo w Abruzji uważają, że odkryli sekret długowieczności lokalnych mieszkańców. Ma nim być wczesny obfity obiad.
Tempo chodzenia może wskazywać na poziom sprawności i szanse na długowieczność, mówią uczeni z Uniwersytetu w Leicester.
Na całym świecie kobiety żyją dłużej niż mężczyźni na całym świecie, chociaż różnice te najbardziej są widoczne w bogatych krajach - wskazuje raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Aerobowy wysiłek fizyczny może przedłużyć życie, mówią eksperci z Cleveland Clinic.
Holenderscy badacze wyróżnili dwa czynniki, które mogą mieć wpływ na długość osiąganego przez kobiety wieku - chodzi o wzrost i wagę.
Jeżeli zależy ci na osiągnieciu sędziwego wieku, unikaj dłuższego pozostawania w pozycji siedzącej.
Produkcja jedzenia w ciągu ostatnich dziesięcioleci wzrosła tak bardzo, że wręcz zagraża naszej planecie. Co więcej, powszechny w karajch rozwiniętych i rozwijających się sposób odżywiania się skraca życie ludzi.
Im więcej twoich bliskich krewnych osiągnęło długowieczność, tym masz większe szanse na dożycie sędziwego wieku.
Umiarkowane ilości alkoholu i serwowanie sobie kawy pomagają osiągnąć długowieczność, mówią uczeni z UC Irvine Institute for Memory Impairments and Neurological Disorders. Jest też inny zaskakujący czynnik sprzyjający długiemu życiu - nadwaga w starszym wieku.
Czynnikiem, który pozwala przewidzieć długość życia, jest... osobowość. Jak odkryli University of Rochester Medical Center w Nowym Jorku, ludzie, którzy jako nastolatki byli spokojni, empatyczni oraz wykazywali intelektualną ciekawość, mieli większe szanse niż inni na to, że po upływie pięćdziesięciu lat ciągle będą żyli.
Ostatnio dużo się pisze o wpływie mikroflory jelitowej na fizyczne i psychiczne zdrowie, okazuje się bowiem, że jej stan znacząco przekłada się zarówno na jeden, jak i drugi jego wymiar. Teraz zbadano, jak zmiany w mikrobiomie jelit wywołują uszkodzenia na poziomie komórkowym, co z kolei oznacza przyspieszone starzenie się.
Podnoszenie ciężarów daje większe szanse na długowieczność niż regularne bieganie lub chodzenie.