Naukowcy z Instytutu Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej Uniwersytetu w Zurychu przeanalizowali dane ponad 8000 osób obejmujących okres ponad 30 lat. W latach 1977 - 1979 uczestnicy zostali poproszenio ocenę swojego stanu zdrowia jako doskonałego, dobrego, dostatecznego, słabego, albo bardzo słabego. Wyniki badań wskazują, że to jak oceniasz własne zdrowie, ma wpływ na długość życia.
Średnia długość życia wzrasta i oznacza to rozpowszechnienie problemów zdrowotnych związanych z wiekiem. Jednocześnie jednak możemy obserwować sędziwych, ale będących w świetnej formie ludzi, dla których wiek to tylko liczba.
Superstulatek (ang. supercentenarian) to określenie osoby, która ma co najmniej 110 lat. Uczeni postanowili zbadać fenomen tej imponującej długowieczności i uważają, że tak sędziwi ludzie są „obdarzeni" specjalnymi genami, które gwarantują niezwykle długie życie.
Ena Pugh i Lily Millward, uznane za najstarsze żyjące bliźniaczki na świecie i wpisane do Księgi rekordów Guinnessa, skończyły 102 lata.
Jeśli ktokolwiek zna tajemnicę małżeńskiego szczęścia, to są to państwo Robert i Susan Erskine z Wielkiej Brytanii - spędzili wspólnie 75 lat.
Dwudziesta piąta rocznica ślubu jest srebrna, złotym określa się pięćdziesięcioletni staż małżeński, a jubileusz sześćdziesięciu wspólnie przeżytych lat nazywa się diamentowym. Jednakże, trudnym może być znalezienie tak cennego kruszcu lub kamienia, który byłby stosowny na nazwę dla dziewięciu dekad małżeństwa - tyle lat przeżyli ze sobą Yang Shengzhong i Jin Jifen.
Ludzkie ciało jest jak bardzo złożone i niezwykle wydajne. Mimo całej jego wspaniałości jednak brak mu doskonałości. Niczym ciekawostki można wymienić w ludzkim organizmie kilka mankamentów lub elementów bezużytecznych.
Jednym z aspektów starzenia się społeczeństw i wydłużenia życia jest wzrost liczby osób, które wymagają stałej opieki. Krajowe systemy okazują się niewydolne i rynek prywatnych domów spokojnej starości prężnie się rozwija zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie. Jednakże wielu ludzi decyduje się na samodzielne doglądanie starszych i schorowanych bliskich, często nie mając dostatecznej pomocy. Swoimi spostrzeżeniami, jak sobie radzić w takiej sytuacji, dzielą się osoby mające doświadczenie w sprawowaniu opieki.
Liczba Amerykanów w wieku 90 lat i starszych wzrosła prawie trzykrotnie w ciągu ostatnich trzech lat do niemal 2 milionów z 720 tysięcy w 1980 roku, wynika z danych United States Census Bureau.
Jeśli rodzice osoby dojrzałej cieszyli się lub cieszą zdrowym, długim życiem, może ona mieć nadzieję na długowieczność. Nie ma tu jednak prostego przełożenia. Geny co prawda wpływają na stan zdrowia i prognozy co do osiągnięcia określonego wieku, ale okazuje się, że to styl życia ma największy wpływ na możliwość długowieczności.
Zaskakujące, jak pewne decyzje, drobne modyfikacje stylu życia i wypracowane nawyki oddziałują na zarówno na codzienność, jak i perspektywę kolejnych lat. Poniżej parę nietajemnych, ale czasem niedocenianych, badań i działań, których pozytywne efekty są gwarantowane...
Regularne uczestnictwo w nabożeństwach jest związane z bardziej optymistycznym spojrzeniem na świat i mniejszymi skłonnościami do depresji.
Kiedy robi się to, co się lubi, motywacja do pozostania w pracy jak najdłużej jest silna. Oto przykład: w Evansville w stanie Indiana 89 -letnia kobieta nie zamierza rezygnować z dotychczasowego zajęcia, od niemal czterdziestu lat pracuje w restauracji McDonald's i chwali sobie swoją aktywność zawodową.
Zaskakujące, jak pewne decyzje, drobne modyfikacje stylu życia i wypracowane nawyki oddziałują na zarówno na codzienność, jak i perspektywę kolejnych lat. Poniżej parę nietajemnych, ale czasem niedocenianych, badań i działań, których pozytywne efekty są gwarantowane...
Naukowcy są bliżej zrozumienia, dlaczego odpowiednia dieta może wydłużyć życie. Wraz z upływem lat potrzebujemy mniejszej ilości kalorii, ale wielu z nas w dojrzalszym wieku je tyle samo posiłków, mówią uczeni. Badania wskazują, że zmniejszenie ilości spożywania kalorii może spowolnić proces starzenia, a także rozwój chorób, takich jak cukrzyca typu 2 i nowotwory.