Zażywana przez pacjentów z cukrzycą metformina może mieć wiecej zastosowań - z badań na zwierzętach wynika, że może sprzyjać długowieczności.
Eliksir młodości ciągle jest poszukiwany, ale już dziś dysponujemy wiedzą, która pozwala na skuteczne hamowanie efektów procesu starzenia się. Określone, szeroko dostępne sposoby postępowania, pomogą na dłużej zachować młodość.
Nowe doniesienia ze świata nauki dają nadzieję na skuteczną walkę ze starzeniem się. Eksperci z Mayo Clinic sądzą, że kluczem do dłuższego życia jest śmierć starzejących się komórek.
Czwartego lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem, który ma przypominać o zagrożeniach związanych z chorobą i popularyzować informacje o profilaktyce. Ponieważ nowotwory są tak powszechne, wokół choroby jednocześnie powstało wiele mitów. Oto kilka z nich.
Niektóre badania wskazują, że wgetarianizm może być dobry dla dłuższego zachowania zdrowia. Szczególnie czerwone i przetworzone mięso - jeśli jest jedzone w znacznych ilościach - jest uważane za mogące sprzyjać rozwojowi wielu chorób. Okazuje się jednak, że jarosze nie mogą liczyć na specjalne względy upływającego czasu.
Uczeni z Uniwersytetu Harvarda przez 75 lat prowadzili badania dotyczące tego, co decyduje o poczuciu szczęścia. Teraz w ramach TED talk Robert Waldinger, współautor badania, przedstawił ciekawe wyniki tych analiz.
Ta „metoda" może być zastosowana jedynie do pewnego wieku, ale daje długtrwałe konsekwencje - posiadanie większej liczby dzieci wydaje się hamować procesy starzenia.
Jakkolwiek może się to wydawać paradoksalne, tłuszcz może pomóc schudnać. Tłuszcz z ryb dobrze wpływa na organizm, jest ważnym składnikiem odżywczym i pomaga pozbyć się tłuszczu w nadmiarze zgromadzonego w organizmie.
Szkotka Ina Carruthers lub raczyć się ginem z sokiem pomarańczowym. Poza tym - jak sądzi - zdrowa dieta i ciężka praca miały wpływ na na jej długie, bo już 105-letnie życie.
Statystycznie kobiety żyją dłużej. Na pytanie, dlaczego tak się dzieje, uczeni odpowiadają teraz, że to z powodu mniejszego obciążenia chorobami układu krążenia.
Nowe badanie podważają wcześniejsze ustalenia - stres i poczucie nieszczęścia nie wpływają na długość życia. Najwyraźniej możemy się gniewać do woli i pielęgnować pesymizm, to i tak nie ma związku z długowiecznością...
„Chcę być wiecznie młody" śpiewał zespół Alphaville. Już niedługo takie marzenie może się ziścić. Słynni biolodzy mówią, że są o krok od wynalezienia substancji, która skutecznie będzie chroniła telomery, struktury, których działanie ma ścisły związek z procesem starzenia się.
Warto popracować nad poczuciem szczęścia, jeśli ma się skłonności do popadania w pesymizm - dobrostan psychiczny sprzyja bowiem długowieczności.
Nadmiar kawy może być szkodliwy, bo oznacza dostarczanie sobie także większej ilości kofeiny, która ma silny wpływ na nasze fukcjonowanie, w tym może zaburzać niektóre czynności organizmu. W każdym razie jednak wyniki badań przemawiają na korzyść kawy wypijanej w umiarkowanych ilościach, tj. nawet do pięciu filiżanek...
Im wyższa inteligencja, tym dłuższe życie, mówią badacze.