Zalecenia co do ilości czasu poświęconego na wysiłek fizyczny nie są wygórowane, bo to 150 minut umiarkowanych ćwiczeń tygodniowo, ale i tak trudno nam je wypełniać. Oto dobra wiadomość - już znacznie krótsze treningi przydają zdrowia i szans na długowiecznosć.
Starzejemy się różnorako - zewnętrznie (zmienia się nasz wygląd), psychicznie (poprzez nabywanie życiowych doświadczeń), emocjonalnie (gdy uczymy się nowych reakcji na różne zmiany), a także biologicznie (nasze ciągle ciała się zmieniają). Jednocześnie każdy z nas ma własną definicję starości i okazuje się, że może być ona diametralnie odmienna od tej postulowanej przez innych. A jak starzenie ma się do śmierci? I jakie mamy szanse na długowieczność?
Jak podaje WHO, rośnie średnia długość życia. W ostatnich latach nawet bardzo szybko.
Wiele dotychczasowych badań wykazało, że utrata współmałżonka oznacza nie tylko silny stres i głęboką żałobę, ale także wyższe ryzyko problemów zdrowotnych, a nawet przedwczesną śmierć. Teraz włoscy uczeni wskazują, że niebezpieczeństwo wcześniejszego zgonu nie dotyczy kobiet, które przeżyły męża.
Stan emocjonalny reanie wpływa na zdrowie fizyczne. Poczucie szczęścia naprawdę poprawia i wydłuża życie.
Życie wśród zielonych terenów rzeczywiście pomaga osiągnąć korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego zwiększając szanse na długowieczność.
Osoby chore na nowotwór, które mają współmałżonka, mają większe szanse na dłuższe życie w porównaniu do samotnych pacjentów onkologicznych.
Mamy większe sznase na długowieczność, jeśli nasza flora bakteryjna jest odpowiednia.
Nasze sznase na długowieczność zależą od wielu czynników. Geny są jednym z nich, ale to nie wszystko. Nasz styl życia w istotnym stopniu przekłada się na prawdopodobieństwo osiągnięcia sędziwego wieku. Jednym z jego elementów jest dieta. Uczeni odkryli, że japoński styl odżywiania się daje większe szanse na świętowanie setnych urodzin.
Kobiety na całym świecie żyją średnio dłużej niż mężczyźni i to niemało, bo - w zależności od regionu - nawet kilka lat. To jednak nie oznacza, że panie spędzają ten dodatkowy czas beztrosko, ze statystyk wynika, że w zaawansowanym wieku doświadczają wielu problemów zdrowotnych i niepełnopsrawności.
Zażywana przez pacjentów z cukrzycą metformina może mieć wiecej zastosowań - z badań na zwierzętach wynika, że może sprzyjać długowieczności.
Eliksir młodości ciągle jest poszukiwany, ale już dziś dysponujemy wiedzą, która pozwala na skuteczne hamowanie efektów procesu starzenia się. Określone, szeroko dostępne sposoby postępowania, pomogą na dłużej zachować młodość.
Nowe doniesienia ze świata nauki dają nadzieję na skuteczną walkę ze starzeniem się. Eksperci z Mayo Clinic sądzą, że kluczem do dłuższego życia jest śmierć starzejących się komórek.
Czwartego lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem, który ma przypominać o zagrożeniach związanych z chorobą i popularyzować informacje o profilaktyce. Ponieważ nowotwory są tak powszechne, wokół choroby jednocześnie powstało wiele mitów. Oto kilka z nich.
Niektóre badania wskazują, że wgetarianizm może być dobry dla dłuższego zachowania zdrowia. Szczególnie czerwone i przetworzone mięso - jeśli jest jedzone w znacznych ilościach - jest uważane za mogące sprzyjać rozwojowi wielu chorób. Okazuje się jednak, że jarosze nie mogą liczyć na specjalne względy upływającego czasu.