Psy to jedne z tych zwierząt, które najlepiej „dogadują" się z człowiekiem. Świetnie rozpoznają nasze emocje i odczytują nasze zachowania. Na przestrzeni wieków stały się jednymi z najwierniejszych towarzyszy ludzi i mają na nas bardzo dobry wpływ - dzięki nim lepiej czujemy się i fizycznie, i psychicznie. Towarzystwo psa to skuteczny sposób na pokonanie samotności i osłabienie objawów depresji.
Żyjemy coraz dłużej, ale nasze organizmy nie sprawdzają się tak dobrze w sędziwym wieku - długowieczność oznacza też dłuższe chorowanie.
Moda na późne macierzyństwo i ojcostwo trwa. Pierwsze znacznie po trzydzistce nie jest dzisiaj niczym dziwnym. Jednocześnie lekarze zwracaja uwagę, że z biologicznego punktu widzenia nie jest to dobry trend i najlepszy wiek dla kobiet, by zostać mamami jest znacznie niższy. Nowe badania wskazują jednak, że późniejsze zajście w ciążę daje wiele korzyści.
Osoby, które są rodzicami, mają większe szanse na długie życie, mówią szwedzcy badacze.
Zmniejszenie wagi może pomóc w walce z starzeniem się i związanymi z nim chorobami.
Nie bądź malkontentką i oglądaj świat przez różowe okulary. Dzięki temu będziesz mogła liczyć na dłuższe życie. Kobiety, które nie popadają w pesymizm i pielęgnują nadzieję na lepsze jutro, cechują się niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci z powodu raka, choroby serca, choroby układu oddechowego lub infekcji.
Szanse na długowieczność można oszacować na podstawie stanu zdrowia zębów, mówią uczeni z School of Dental Medicine przy Boston University oraz College of Dental Medicine przy Columbia University.
Na to, czy ktoś będzie żył dłużej, znacznie większy wpływ mają członkowie rodziny niż przyjaciele, mówią badacze z Uniwersytetu w Toronto.
Kiedyś kobiety zostawały matkami znacznie wcześniej niż obecnie, dzisiaj wiele pań rodzi pierwsze dzieci po trzydziestce i w ogóle wydłuża się wiek na rodzicielstwo - coraz częściej zdarzają się sytuacje, że mamami stają się panie w wieku seniorskim. Uczeni sprawdzili, czy wiek sprowadzenia potomstwa naśswiat ma znaczenie dla długowieczności. Znaleźli pewne korelacje.
Sposób „prowadzenia się" ma wpływ na szanse na długowieczność. Chodzi tu przede wszystkim o dietę i sport, ale okazuje się, że istnieje też korealcja pomiędzy wiernością i dłuższym życiem.
Najcenniejsze, co możesz dać bliskim, to swój czas. Spędzanie czasu z tymi, na których ci zależy, jest dobre i dla ciebie, i dla nich. Dzięki twojej częstej obecności rodzice czy dziadkowie naprawdę mogą żyć dłużej.
Jeśli dajemy się przekonać negatywnym stereotypom o starości, mogą nam one rzeczywiście skrócić życie.
To, co i tak dziadkowie zwykle lubią robić, czyli opieka nad wnukami, jest nie tylko przyjemnym spsoobem spędzania czasu, ale przynosi zdrowotne korzyści - może przedłużyć życie...
Białko roślinne może zapewnić ci długowieczność. Tymczasem białko zwierzęce może zwiększyć ryzyko śmierci u osób, które prowadzą niezdrowy styl życia.
Z wielu dotychczasowych badań wynika, że szanse na długowieczność zwiększają się dzięki odpowiedniemu stylowi życia, w tym zdrowej diecie, aktywności fizycznej oraz utrzymywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi. Teraz amerykańscy badacze dodają kolejne punkty do listy sposobów osiągnięcia sędziwego wieku - to praca oraz odpowiedzialne zachowanie.