W ciągu najbliższych 50 lat liczba obywateli Europy w wieku 65 lat i więcej ma się podwoić. Co prawda dane o średniej długości życia starzejącej się populacji europejskiej pomagają w prognozowaniu przyszłości, niemniej mówią nam tylko połowę prawdy. Kolejnym elementem układanki jest wiedza o tym, ile z tych lat przeżyjemy w zdrowiu - właśnie opublikowano nowe dane dla każdego z państw członkowskich UE, pokazujące, jak długo ludzie mogą żyć bez niepełnosprawności.
Warto wierzyć. Taki wniosek płynie nie tylko ze słynnego pascalowskiego zakładu: z badań wynika, że osoby religijne żyją dłużej.
Chirurgia bariatryczna, tj. jedna z najskuteczniejszych metod leczenia skrajnej otyłości, nie ma wpływu na przedłużenie życia starszych mężczyzn, wykazały badania. Naukowcy z Veterans Affairs Medical Center w Durham odkryli, że prawie 7 lat po operacji, pacjenci nie mieli większych szans na dłuższe życie niż mężczyźni, którzy nie zostali poddani operacji.
Nowe badania nad związkiem między śmiertelnością a sposobem odżywiania się wykazały, że jedzenie zdrowej żywności nawet w podeszłym wieku może znacznie zwiększyć długość życia. Jak twierdzą uczeni, osoby starsze, które często sięgają po owoce, warzywa, drób, niskotłuszczowe przetwory mleczne i produkty pełnoziarniste, żyją średnio 10 lat dłużej niż ci, którzy jedzą mniej zdrowej żywności tego rodzaju.
W 2009 roku w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 71,5 lat, natomiast kobiety 80,1 lat. W porównaniu z początkiem lat 90-tych ubiegłego stulecia mężczyźni żyją dłużej o ponad 5 lat, natomiast kobiety o prawie 5 lat - podał Główny Urząd Statystyczny.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w Japonii żyje się najdłużej. Rekord długowieczności należy do pań zamieszkujących Kraj Kwitnącej Wiśni - dożywają średnio 86 lat. Ostatnio jednak, jeden po drugim, w Japonii ujawniane są przypadki zaginięć ludzi w wieku sędziwym. Gdzie się podziali japońscy staruszkowie?
Osoby pozostające w małżeństwie żyją dziś dłużej niż kilkanaście lat temu, podczas gdy owdowiali są bardziej narażeni na przedwczesną śmierć, wynika z badań socjologów z Michigan State University. Największe ryzyko szybszego zgonu zanotowano w przypadku owdowiałych kobiet.
Powszechnie wiadomo, że na długość życia wpływa stan zdrowia, dostęp do opieki medycznej, dieta, styl życia. Te wszystkie czynniki są w ogromnym stopniu związane z miejscem zamieszkania.
W indyjskim stanie Radżasthan zmarł najstarszy mieszkaniec tego kraju - 138 – letni Haji Habib Mian.
Choroby oczu to dolegliwości, które bardzo utrudniają życie, zdaniem amerykańskich naukowców mogą mieć też wpływ na jego długość.
W wieku 113 lat zmarła najstarsza mieszkanka Japonii.
„A więc ciekawi Cię kiedy umrzesz? Stoisz właśnie przed narzędziem, które wyjawi Ci najbardziej poszukiwaną informacje przez niemal każdego człowieka - datę jego śmierci”. Taki komunikat pojawia się na stronie zawierającej „zegar śmierci”. Portal oferuje sprawdzenie, kiedy dobiegnie kres naszej ziemskiej egzystencji...
Uwalnianie negatywnych emocji podczas kłótni z partnerem może przedłużyć życie – twierdzą amerykańscy naukowcy.
Naukowcy od dawana starają się znaleźć sposób na poprawienie jakości życia oraz wydłużenie ludzkiego życia.
W ciągu ostatnich lat zwiększyła się średnia długość życia Chińczyków – wynika z raportu, który został opublikowany w Pekinie.