Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Nie jest to jednak cecha charakterystyczna wyłącznie dla ludzi; obserwujemy tę tendencję u wielu innych zwierząt. Biolodzy wysunęli teorię, że rozbieżność w oczekiwanej długości życia między płciami może być częściowo powiązana z reprodukcją.
Według najnowszych prognoz Global Burden of Disease Study (GBD) w latach 2022-2050 średnia długość życia na świecie wzrośnie o 4,9 roku dla mężczyzn i 4,2 roku dla kobiet.
Tendencja do dłuższego życia inteligentniejszych ludzi wynika głównie z genów.
Dobry sen odgrywa rolę we wspieraniu serca i ogólnego stanu zdrowia, a może nawet przydać nam długości życia, mówią kardiolodzy. Osoby, które mają zdrowsze nawyki związane ze snem, są mniej narażone na przedwczesną śmierć. Co więcej, dane sugerują, że około 8 proc. zgonów z jakiejkolwiek przyczyny jest efektem różnorakich zaburzeń snu.
Nawet umiarkowana otyłość może skrócić życie o całe lata, pokazała analiza stanu zdrowia miliona ludzi.
Widmo demencji i przewlekłego bólu zmniejsza chęć do życia w starszym wieku, mówią eksperci z Columbia Mailman School of Public Health.
Badania z 42 instytucji z 14 krajów dostarczają nowych informacji na temat teorii starzenia się - jak się wydaje, każdy gatunek ma względnie stałe tempo tego procesu.
Śmiertelność pacjentów uzależnionych od alkoholu w szpitalach jest wielokrotnie wyższa niż pacjentów wolnych od tego problemu. Ponadto umierają oni średnio około 7,6 lat wcześniej niż pacjenci bez historii uzależnienia.
Związki znajdujące się w owocach granatu, przekształcone przez mikroorganizmy w jelitach, umożliwiają komórkom mięśniowym ochronę przed jedną z głównych przyczyn starzenia się.
Poziom aktywności fizycznej jest dokładną metodą przewidywania ryzyka śmierci w danym okresie. Takie dane pozwalają oszacować zagrożenie precyzyjniej niż inne czynniki ryzyka, np. palenie papierosów, czy historia chorób.
W wyniku upowszechnienia oświetlenia LED i urządzeń elektronicznych, jesteśmy coraz częściej narażeni na ekspozycję na niebieskie światło, co może wywoływać określone, niekorzystne efekty.
Jak wynika z nowego globalnego raportu The Legatum Prosperity Index, w zakresie poziomu opieki zdrowotnej i stanu zdrowia obywateli Polska zajmuje 41 miejsce.
Czy w tym roku zdarzyło Ci się całkowicie zapomnieć o urlopie lub nie wziąć wystarczająco długiego wolnego w lecie? Lepiej zmień swoje plany na nadchodzące miesiące i na cały przyszły rok. Jak wynika z rezultatów trwającego czterdzieści lat badania, kilka tygodni urlopu każdego roku może wpłynąć na przedłużenie życia.
Żyjemy dłużej, biegamy szybciej i jesteśmy wyżsi niż nasi przodkowie. Być może jednak to koniec z rekordami - osiągnęliśmy już wszelkie dostępne dla nas szczyty w tych dziedzinach, sądzą francuscy badacze.
Nie trzeba spędzać wielu godzin na siłowni, by móc liczyć na korzyści z aktywności fizycznej. W przypadku seniorów już zaledwie kwadrans wysiłku może dać dobre efekty.