Przedawnienie pozwalające zgodnie z prawem nie zwrócić np. kredytu, nie zapłacić czynszu lub składki ZUS może nastąpić już po 6 miesiącach lub dopiero po 10 latach. Przedawnienie nie uchroni jednak dłużnika od wpisu do rejestrów dłużników, co może przeszkodzić w zakupach na raty, zaciąganiu kredytów czy nawet zawarciu umowy z operatorem telekomunikacyjnym.
Sejmowa komisja ds. petycji uchwaliła pod koniec marca skierowany do rządu dezyderat, w którym postuluje zmianę przepisów dotyczących kolejności spłaty długów. W efekcie odsetki nie byłyby niemal zawsze ściągane przed główną sumą zadłużenia. Eksperci oceniają, że nowelizacja prawa mogłaby uchronić część dłużników przed popadnięciem w tzw. spiralę długów, ale ewentualne zmiany powinny być odpowiednio wyważone.
Według GUS pensje Polaków rosną, a bezrobocie spada. Jednocześnie jednak pożyczamy coraz więcej pieniędzy na konsumpcję. Zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych w styczniu wyniosło rekordowe 140,2 mld zł. Wartość ta w najbliższym czasie zapewne jeszcze wzrośnie, gdyż okres przed świętami wielkanocnymi zwykle powoduje zwiększone zainteresowanie pożyczkami. Co zrobić, aby następne święta nie musiały być finansowane kredytem?
W ciągu ostatniego półrocza zadłużenie firm budowlanych wpisane do Krajowego Rejestru Długów wzrosło ponad dwa razy mocniej niż w ciągu całego poprzedniego roku. To jednak nie jedyny problem branży, bo w tym samym czasie gwałtownie wzrosły też długi wobec budowlanki.
Zdecydowana większość Polaków nawiązując relację z partnerem nie jest zainteresowana tym, czy jest on zadłużony – wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Część z nich musi niestety później za to zapłacić.
Zapominasz o płaceniu rachunków? Brałeś kiedyś kredyt, którego nie spłaciłeś terminowo? Sprawdź, jaki pozostawiłeś po sobie ślad. To nic nie kosztuje. Dzień bez Długów to okazja do zastanowienia się nad swoimi wydatkami i historią finansową.
Polecenie zapłaty właśnie skończyło 18 lat, ale pomimo dojrzałego wieku, wciąż nie wpisało się w świadomość Polaków. O rozwiązaniu, którego celem jest pilnowanie naszych płatności, pamięta zaledwie 3 proc. opłacających rachunki – wynika z badań BIG InfoMonitor.
Kancelarie prawne nie tylko doradzają, ale też reprezentują swoich klientów przed sądami i organami administracji, podczas transakcji biznesowych i negocjacji oraz wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc prawna. I choć wartość rynku wyceniana jest już na 9 zer, zdarzają się też takie kancelarie, które nie radzą sobie z zarządzaniem własnymi finansami. Zadłużeni prawnicy, o których informacje przekazane zostały do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, są winni już na ponad 10 milionów złotych.
Sejm ostatecznie przyjął nowelizację Prawa bankowego, znoszącą instytucję bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE). W myśl ustawy, banki i SKOK-i będą miały obowiązek dostosować się do nowych wymogów w terminie 30 dni od wejścia w życie nowelizacji. Ustawa ma 14-dniowe vacatio legis. Nowelizacja trafiła już do podpisu przez Prezydenta.
Ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej sprawiła, że stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie 1,5 proc. Dla kredytobiorców oznacza to atrakcyjne oprocentowanie kredytów hipotecznych, czyli niskie raty. Powodów do zadowolenia nie mają jednak oszczędzający, gdyż przekłada się to również na bardzo niskie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych.
Bankowy tytuł egzekucyjny zlikwidowany – zdecydował Sejm, uchwalając nowelizację Prawa bankowego oraz niektórych innych ustaw. Zniesienie BTE ma poprawić sytuację klientów banków. Nowelizacja dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał, że przyznanie bankom uprawnienia do wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych było niezgodne z konstytucyjną zasadą równego traktowania.
Niemal 45 procent Polaków powyżej 65 roku życia jest nadal aktywnych kredytowo – posiada zobowiązania kredytowe. W jaki sposób zapewnić seniorom odpowiedzialne i bezpieczne korzystanie z finansowania ich potrzeb poprzez produkty i usługi finansowe? Odpowiedź jest prosta: poprawić świadomość finansową seniorów.
Przed laty popularna piosenka Maryli Rodowicz namawiała, aby nie tylko wsiąść do byle jakiego pociągu, ale też nie dbać ani o bagaż, ani o bilet. Jak pokazują dane Krajowego Rejestru Długów, słowa te stały się inspiracją dla wielu Polaków – szczególnie, gdy chodzi o jazdę koleją bez ważnego biletu. Obecnie w bazie danych biura informacji gospodarczych KRD notowanych jest prawie 240 tysięcy osób, których łączny dług wobec kolei wynosi ponad 197 mln złotych.
W ciągu ostatnich trzech lat zaległości czynszowe Polaków notowane w Krajowym Rejestrze Długów wzrosły aż o 107 milionów złotych i wynoszą teraz 400 milionów złotych. 82 procent tej kwoty to długi lokatorów, a ponad 70 milionów złotych winni są przedsiębiorcy.
Czesne kosztuje studenta od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Wielu z nich musi również zapłacić za wynajęty pokój, dojazdy na uczelnię, korepetycje i pomoce naukowe. Mimo tak wysokich kosztów, liczba studentów w Polsce przekracza 1,5 mln. Nie wszyscy są jednak w stanie udźwignąć tak duże obciążenie finansowe. Widać to w statystykach Krajowego Rejestru Długów, według których studenci są winni szkołom wyższym 9,67 mln zł.