Aktualnie staramy się z mężem o kredyt hipoteczny. Zostaliśmy jednak poinformowani przez bank, że jesteśmy wpisani do Krajowego Rejestru Dłużników, gdyż zalegamy z płatnością odsetek za nieterminową spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu gotówkowego. Dlaczego wciąż widniejemy w rejestrze, skoro już dawno uregulowaliśmy zaległe zobowiązania? Kto powinien zadbać o to, by usunąć stamtąd nasze nazwisko?
Nieuregulowane w terminie zobowiązania Polaków wynoszą 88,32 mld złotych - wynika z Kompleksowego Raportu o Długach opracowanego przez Krajowy Rejestr Długów. Wśród ponad miliona dłużników notowanych w Krajowym Rejestrze Długów znajdują się stulatki zalegające z opłatami za telewizję satelitarną i telefon komórkowy.
Ogólna kwota przeterminowanych zobowiązań Polaków wynosi 16,78 miliarda złotych - wynika z najnowszej edycji raportu InfoDług, opublikowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej. Tylko w ciągu ostatniego kwartału suma ta wzrosła o ponad 17 procent. Z danych wynika, że 1,72 miliona osób ma w Polsce problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych.
Ponad 42 procent Polaków odczuło pogorszenie sytuacji finansowej w swoich gospodarstwach domowych - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej. Jednocześnie zdecydowana większość respondentów - ponad 85 procent - deklaruje, że nie zdarza im się zalegać z płatnościami. W pierwszej kolejności Polacy regulują opłaty za wodę, prąd, gaz oraz czynsz za mieszkanie. Najmniej chętnie regulujemy długi wobec bliskich.
Wartość kredytów konsumpcyjnych w polskim sektorze bankowym wzrosła w 2009 r. o 13,2 procent, do 154,5 mld zł - informuje Komisja Nadzoru Finansowego. Dane wskazują także na znaczący wzrost kredytów nie spłacanych regularnie - ich udział w kredytach konsumpcyjnych ogółem zwiększył się z 6,6 do 10,8 procent.
Zarówno osoby prywatne, jak i firmy przestały uważać kredyty bankowe za najważniejsze zobowiązanie do spłaty - tak wynika z najnowszego sondażu OBOP przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. O ile jeszcze przed rokiem była to najważniejsza płatność, to teraz spadła na 3 i 4 (konsumenci) oraz 5 pozycję (firmy) w hierarchii ważności.
Na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Pentor zbadał znajomość instytucji, które zajmują się gromadzeniem informacji o dłużnikach. Badanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków dotyczyło również postaw społecznych wobec osób prywatnych i firm, które nie regulują swoich zobowiązań. Okazało się, że wśród grup, które można nazwać najbardziej uczciwymi znajdują się seniorzy.