BookCrossing polega na celowym pozostawieniu książki na tzw. „półkach” lub w przypadkowych miejscach (ławka w parku, tramwaj, pociąg, itd.), aby znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej. Nazywa się to „uwalnianiem książek”.
12 czerwca zostanie przeprowadzona akcja Dzień Wolnych Książek. Tego dnia wolontariusze w całym kraju będą „uwalniać” książki – zgłoszone tytuły będą pozostawiane przez uczestników akcji w miejscach publicznych: na ławkach w parkach, w środkach komunikacji miejskiej, w kawiarniach. Taką „uwolnioną” książkę każdy przechodzień będzie mógł zabrać ze sobą do domu i przeczytać. Wewnątrz znajdzie naklejkę, że po lekturze powinien ponownie ją uwolnić.
W ramach Małopolskich Dniach Książki „Książka i róża” w księgarniach na terenie całego województwa oferowane będą książki z 10% rabatem, do każdego zakupu klient otrzyma także różę.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski zadeklarował, że promocja czytelnictwa będzie jednym z najważniejszych celów resortu kultury w nadchodzącym roku. Na ten cel w budżecie ministerstwa na przyszły rok przeznaczono 40 milionów złotych. Pieniądze te zostaną przekazane m.in. na zakup książek dla polskich bibliotek oraz na wsparcie programów promujących modę na czytanie wśród Polaków.
Według ostatniego badania zrealizowanego przez instytut Ipsos, 41 proc. Polaków nie przeczytało żadnej książki w ciągu ostatniego półrocza. Częściej czytają książki kobiety, osoby z wyższym wykształceniem, ludzie młodzi i te osoby, którym w dzieciństwie czytali na głos ich rodzice. O kampanii Cała Polska czyta dzieciom słyszało 85 proc. Polaków.
W tym roku po raz trzeci, z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, obchodzony jest w całym kraju w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek pod hasłem Nie wiesz? - zapytaj w bibliotece.