Z okazji zbliżających się obchodów 20 - lecia istnienia Wydawnictwo Astrum przygotowało ciekawą ofertę dla seniorów: możliwość wydania napisanej przez siebie książki.
Zakończone w niedzielę, 24 maja, 54. Międzynarodowe Targi Książki w ocenie organizatorów były rekordowe. Na 60 minut przed zamknięciem targów sprzedano ponad 51 tysięcy biletów, a do wejścia nadal stały długie kolejki...
W dniach 23 i 24 kwietnia w małopolskich księgarniach można będzie kupić książki z rabatem, a do każdego zakupu księgarze dołączą różę.
Obchodzony 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Jest to święto mające promować czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej.
Wśród produktów przeznaczonych dla osób starszych znajdują się książki drukowane większym niż zwykle drukiem. Przygotowana przez wydawnictwo Prószyński i S-ka seria książek „Duże litery" jest przeznaczona dla czytelników słabowidzących, których męczy czytanie książek drukowanych czcionką normalnej wielkości i którzy często z tego powodu w ogóle przestają czytać.
Pod koniec listopada 2008 r. Biblioteka Narodowa wspólnie z TNS OBOP przeprowadziła kolejne badanie z cyklu poświęconemu społecznemu zasięgowi książki.
W ubiegłym tygodniu wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, marszałek województwa Adam Struzik i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego podpisali porozumienie na rzecz rozwoju bibliotek. Mazowieckie jest pierwszym regionem, w którym je podpisano, ale program ma objąć cały kraj. W ramach programu biblioteki mają m.in. zostać wyposażone w komputery z z dostępem do Internetu.
Jak wynika z danych Instytutu Książki na początku 2009 roku powiększyła się liczba Dyskusyjnych Klubów Książki. Obecnie przy bibliotekach w całej Polsce działa ich już 522.
15 sierpnia Instytut Pamięci Narodowej zakończył przyjmowanie prac na drugą edycję historycznego konkursu wydawniczego „Prawda i Pamięć”. Ogłoszenie wyników nastąpi 15 września. Zwycięska praca otrzyma dofinansowanie do publikacji z budżetu Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
31 lipca w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie prezes IPN Janusz Kurtyka, prezes TVP Andrzej Urbański oraz prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański podpisali porozumienie ustanawiające Nagrodę dla Książki Historycznej Roku. Nagroda będzie przyznawana co roku w dwóch kategoriach: Najlepsza książka naukowa – monografie, syntezy poświęcone dziejom Polski i Polaków w okresie PRL, oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku.
BookCrossing polega na celowym pozostawieniu książki na tzw. „półkach” lub w przypadkowych miejscach (ławka w parku, tramwaj, pociąg, itd.), aby znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej. Nazywa się to „uwalnianiem książek”.
12 czerwca zostanie przeprowadzona akcja Dzień Wolnych Książek. Tego dnia wolontariusze w całym kraju będą „uwalniać” książki – zgłoszone tytuły będą pozostawiane przez uczestników akcji w miejscach publicznych: na ławkach w parkach, w środkach komunikacji miejskiej, w kawiarniach. Taką „uwolnioną” książkę każdy przechodzień będzie mógł zabrać ze sobą do domu i przeczytać. Wewnątrz znajdzie naklejkę, że po lekturze powinien ponownie ją uwolnić.
W ramach Małopolskich Dniach Książki „Książka i róża” w księgarniach na terenie całego województwa oferowane będą książki z 10% rabatem, do każdego zakupu klient otrzyma także różę.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski zadeklarował, że promocja czytelnictwa będzie jednym z najważniejszych celów resortu kultury w nadchodzącym roku. Na ten cel w budżecie ministerstwa na przyszły rok przeznaczono 40 milionów złotych. Pieniądze te zostaną przekazane m.in. na zakup książek dla polskich bibliotek oraz na wsparcie programów promujących modę na czytanie wśród Polaków.
Według ostatniego badania zrealizowanego przez instytut Ipsos, 41 proc. Polaków nie przeczytało żadnej książki w ciągu ostatniego półrocza. Częściej czytają książki kobiety, osoby z wyższym wykształceniem, ludzie młodzi i te osoby, którym w dzieciństwie czytali na głos ich rodzice. O kampanii Cała Polska czyta dzieciom słyszało 85 proc. Polaków.