Ludzie starsi wydają się zyskiwać największe korzyści z rosnącej popularności z iPadów. Jak wykazały badania, seniorzy mogą czytać trzy razy szybciej tekst na iPadach niż ten w tradycyjnych książkach.
Kraków walczy o tytuł Miasta Literatury UNESCO. Ma literackie festiwale, znakomite wydawnictwa, targi książki i Strefy Wolnego Czytania. Teraz czas na Miejsce dla czytelnika w pojazdach komunikacji miejskiej. To niecodzienna akcja zachęcająca mieszkańców Krakowa do promowania czytelnictwa i budowania wizerunku miasta żyjącego literaturą.
Wakacje kojarzą się z odpoczynkiem, relaksem i oryginalnie spędzanym czasem. Ponieważ liczne obowiązki rodzinne i zawodowe wypełniają niemal całe dnie, w ciągu roku wielu ludzi narzeka na brak możliwości rozwoju swojego hobby. Nie inaczej rzecz ma się z czytelnictwem. Czas urlopów zatem wiąże się także z nadrabianiem zaległości w lekturze. Księgarnie, zarówno te standardowe, jak i internetowe, odpowiadają na to zapotrzebowanie oferując nierzadko zniżki na książki z katalogów stworzonych specjalnie na wakacje.
Większość Polaków deklaruje, że lubi czytać książki, jednak w ciągu ostatniego miesiąca wolny czas z lekturą dla przyjemności spędzała jedynie niespełna jedna trzecia - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Nie zmienia się odsetek dorosłych sięgających po książki dla przyjemności, jak i liczba czytanych przez nich książek. W ciągu ostatnich czterech lat niewiele zmieniły się też upodobania czytelnicze Polaków.
Sieć księgarni Empik rozpoczęła akcję promocji czytelnictwa: „Tu czy tam, z książką zawsze Ci do twarzy”. Celem akcji jest pokazanie , że lektura książek jest świetną i bardzo nowoczesną rozrywką.
Aż 56 procent Polaków nie zagląda do żadnych książek, nawet kucharskich czy słowników. 46 proc. nie czyta choćby krótszych tekstów, artykułów lub opowiadań. Książek nie czytają nawet najlepiej wykształceni.
W środę 8 grudnia w Bibliotece Narodowej na inauguracyjnym kongresie, pod hasłem "Czytanie włącza", zostanie powołana wielka koalicja na rzecz czytelnictwa i bibliotek - Republika Książki.
XVI edycja Toruńskiego Festiwalu Książki potrwa od 29 listopada do 6 grudnia 2010 r. Towarzyszyć mu będzie wiele imprez, takich jak spotkania autorskie, wykłady, warsztaty, koncerty, konkursy i wystawy.
Rozpoczęła się kampania społeczna "Spotkajmy się w bibliotece", której celem jest zwrócenie uwagi na lokalną bibliotekę - miejsce dostępu do wiedzy, informacji i kultury. Kampania realizowa jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Gigantyczna przestrzeń, 450 wystawców, ponad 330 twórców i niezliczona liczba woluminów. To wszystko czeka na czytelników w trakcie 13. Targów Książki w Krakowie, które odbędą się w dniach 5-8 listopada.
Z okazji zbliżających się obchodów 20 - lecia istnienia Wydawnictwo Astrum przygotowało ciekawą ofertę dla seniorów: możliwość wydania napisanej przez siebie książki.
Zakończone w niedzielę, 24 maja, 54. Międzynarodowe Targi Książki w ocenie organizatorów były rekordowe. Na 60 minut przed zamknięciem targów sprzedano ponad 51 tysięcy biletów, a do wejścia nadal stały długie kolejki...
W dniach 23 i 24 kwietnia w małopolskich księgarniach można będzie kupić książki z rabatem, a do każdego zakupu księgarze dołączą różę.
Obchodzony 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Jest to święto mające promować czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej.
Wśród produktów przeznaczonych dla osób starszych znajdują się książki drukowane większym niż zwykle drukiem. Przygotowana przez wydawnictwo Prószyński i S-ka seria książek „Duże litery" jest przeznaczona dla czytelników słabowidzących, których męczy czytanie książek drukowanych czcionką normalnej wielkości i którzy często z tego powodu w ogóle przestają czytać.