Z czytania książek płynie wiele korzyści. Co jakiś czas pojawiają się nowe, zaskakujące fakty, utwierdzające w przekoaiu, że warto obcować z literaturą, a czytelnictwo to pożyteczna pasja.
W 2018 roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37% respondentów - to podobny wynik jak w ubiegłych latach. Zainteresowanie czytelnictwem w Polsce nadal jest niewielkie.
Czytanie z urządzeń elektronicznych stało się coraz bardziej popularne. Zamiast grubych tomów wystarczy mieć przy sobie jedno mobilne urządzenie, które pomieści kilka ulubionych lektur. W dodatku e-książki są bardziej przystępne cenowo, a lista nowych tytułów zapełnia się coraz szybciej. Niektórzy jednak obawiają się, że czytanie książek w wersji elektronicznej może być niekorzystne dla oczu. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?
Na pierwszym miejscu wśród gatunków literackich, po które najchętniej sięgają kobiety zarówno w przypadku książek drukowanych (56%), jak i ebooków (46%) jest sensacja i kryminał, a nie romanse i literatura erotyczna.
Wystarczy naprawdę niewiele, by szybko i skutecznie osłabić odczuwanie stresu. Parę minut z książką to świetny sposób na to, przekonują uczeni.
E-booki podbiły już serca setek tysięcy osób w Polsce i milionów na całym świecie. Ci, którzy mają za sobą pierwsze przygody z e-czytaniem, bez zwahania wymieniają ich zalety: szybkość i łatwość dostępu, tysiące książek na jednym urządzeniu, wygoda czytania niezależnie od miejsca i czasu.
W Polsce występuje pięć podstawowych typów konsumentów informacji prasowych: Uppies, Ciekawi Świata, Nowocześni Tradycjonaliści, Rozrywkowi i Oldschoolowcy. Grupy odbiorców informacji zostały zdefiniowane w raporcie pt. „Polak na bieżąco, czyli jak konsumujemy treści informacyjne”, który przedstawia nawyki czytelnicze Polaków. Sprawdź, który z nich charakteryzuje Ciebie.
Jesień zbliża się wielkimi krokami. Jedni kojarzą ją z nieprzyjemnym chłodem poranków, inni z relaksującymi wieczorami spędzonymi w wygodnym fotelu z książką w ręku. Skłaniając się ku tej drugiej opcji, prezentujemy trzy książki, po które warto sięgnąć w najbliższym czasie.
„Kto czyta książki, żyje podwójnie”. A według ostatnich badań czytelnictwa, w owej podwójnej egzystencji lubuje się 41,7% Polaków. O tych jakże mało optymistycznych statystykach mówiono i pisano wiele – czas na tych, którzy bez częstych porcji literatury żyć nie mogą.
Powieści, książki popularnonaukowe, pozycje dla dzieci oraz dla dorosłych czytelników, książki różnych gatunków, zarówno polskie, jak i zagraniczne znalazły się na liście "100 książek, które trzeba przeczytać" wybranej przez przedstawicieli świata kultury. Swoją listę ułożą też internauci. Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa i zachęcenie do dyskusji na temat wartościowej literatury.
Trzecia Europejska Noc Literatury we Wrocłąwiu to 10 czytań 10 nowości książkowych w 10 miejscach. Czytać będą: Maja Bohosiewicz, Katarzyna Herman, Maja Ostaszewska, Łukasz Garlicki, Wojciech Bonowicz, Jacek Braciak, Mariusz Kiljan, Eryk Lubos, Sławomir Orzechowski, Bartosz Porczyk.
W nocy z 30 na 31 maja 2015 odbędzie się pierwsza w Poslce Noc Bibliotek - wieczorno-nocna impreza promującą czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. Zapraszają na nią biblioteki publiczne i szkolne w całej Polsce.
8 maja przypada ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, rozpoczynający Tydzień Bibliotek. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi: „Wybieram bibliotekę".
Zmarła Colleen McCullough, australijska pisarka, autorka słynnej powieści „Ptaki ciernistych krzewów". Miała 77 lat.
Ponad 60 procent z nas nie czyta żadnych książek - wynika z badań Biblioteki Narodowej. Zledwie sześć i pół godziny tygodniowo — to średni czas, jaki Polak poświęca na czytanie. Dotyczy to wytłacznie książek, ale jakichkolwiek tekstów.