12 czerwca zostanie przeprowadzona akcja Dzień Wolnych Książek. Tego dnia wolontariusze w całym kraju będą „uwalniać” książki – zgłoszone tytuły będą pozostawiane przez uczestników akcji w miejscach publicznych: na ławkach w parkach, w środkach komunikacji miejskiej, w kawiarniach. Taką „uwolnioną” książkę każdy przechodzień będzie mógł zabrać ze sobą do domu i przeczytać. Wewnątrz znajdzie naklejkę, że po lekturze powinien ponownie ją uwolnić.
Od 17 do 20 maja w Warszawie odbywać się będą 52. Międzynarodowe Targi Książki – największa w naszym kraju impreza promocyjno-handlowa poświęcona książce i rynkowi wydawniczemu. Honorowym Gościem Targów będzie Ukraina. Delegacja z tego kraju liczyć będzie aż sto osób, wśród których znajdą się m.in. Wydawcy, pisarze, dziennikarze. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich nazywany potocznie Międzynarodowym Dniem Książki obchodzonej jest w Polsce od jedenastu lat. To, iż święto czytelnictwa przypada na 23 kwietnia nie jest przypadkiem, tego dnia obchodzimy rocznicę śmierci trzech wybitnych pisarzy Miguela de Cervantes, Williama Shakespearea i Inca Garcilaso de la Vega, 23 kwietnia to również rocznica urodzin Vladimira Nabokova oraz laureata literackiej Nagrody Nobla Halldóra Laxnessa.
Statystyki są alarmujące: połowa dorosłych Polaków w ogóle nie czyta książek, a co piąty nastolatek jest funkcjonalnym analfabetą. Książki zostały wyparte przez telewizję i komputery – urządzenia wprawdzie przydatne, ale używane w nadmiarze negatywnie wpływające na psychikę i rozwój języka.
Książka Barbary Bietz, Like a Maccabee (Jak Machabeusze), opowiada o 10-letnim chłopcu kochającym grę w piłkę nożną, jego walce przeciw niesprawiedliwości i złemu traktowaniu oraz relacjach z dziadkiem i o żydowskim święcie Chanuka.
Firma Pulse Data wprowadziła na rynek elektroniczny powiększalnik tekstu o nazwie Pocket Viewer. Producent należy do stowarzyszenia HumanWare Group, którego zadaniem jest poprawianie komfortu życia osobom z wadami wzroku.
Według ostatniego badania zrealizowanego przez instytut Ipsos, 41 proc. Polaków nie przeczytało żadnej książki w ciągu ostatniego półrocza. Częściej czytają książki kobiety, osoby z wyższym wykształceniem, ludzie młodzi i te osoby, którym w dzieciństwie czytali na głos ich rodzice. O kampanii Cała Polska czyta dzieciom słyszało 85 proc. Polaków.
Szybkość dostępu do informacji, myśli i idei ma w dzisiejszych czasach pierwszorzędne znaczenie. Przemiany kulturowe są coraz szybsze. W zglobalizowanym świecie Polacy nie mogą sobie pozwolić na bierność w poszerzaniu i aktualizowaniu swojej wiedzy. Jeśli mamy konkurować z innymi narodami, musimy mieć natychmiastowy dostęp do najbardziej aktualnych myśli i idei powstających na świecie. Akcja "Czytaj oryginały" ma na celu promowanie wśród Polaków czytelnictwa pozycji napisanych w językach obcych.
Biblioteka Centralna Polskiego Związku Niewidomych i Krajowa Sekcja Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy zarządzie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich organizuje jesienią konferencję "Biblioteki wobec problemów starzejącego się społeczeństwa".
Celem Klubów Czytelniczych jest ponowne odkrycie świata książek oraz umożliwienie osobom piszącym pamiętniki i dzienniki wymianę doświadczeń oraz poszerzenie wiedzy przez wzajemną dyskusję. Będzie to biblioterapia, przyjemnie spędzony czas wśród ludzi o podobnych zainteresowaniach. Planowane są też wspólne spotkania dorosłych i dzieci przy czytaniu książek.
Zdaniem pedagogów i socjologów w naszym kraju przybywa gwałtowanie osób, które nie rozumieją tekstów pisanych. Problem ten najczęściej dotyczy uczniów szkół powszechnych, ale również i ludzi dorosłych – czytamy w "Życiu Warszawy".