26 lutego 2013 r. w szesnastu miastach w Polsce odbędzie się akcja społeczna pt. „Czytam w podróży... Herberta", która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa oraz Instytut Adama Mickiewicza. W projekt zaangażowało się ponad 400 wolontariuszy.
Czytanie tekstu z ekranu tabletu lub komputera jest zwykle odczuwane jako męczące, ale w przypadku ludzi starszych monitory mogą wręcz ułatwiać lekturę.
Pasażerowie, którzy 8, 9 i 10 sierpnia wyruszą z Warszawy jednym z sześciu ekspresów nie muszą pakować książek do walizki. Dobrą literaturę, m.in. Janusza L. Wiśniewskiego, Wojciecha Kuczoka i Bartłomieja Rychtera znajdą w przedziałach.
1 sierpnia ruszył wspólny program marki ŠKODA - i serwisu czytelniczego Lubimyczytac.pl - największego polskiego serwisu czytelniczego. W ramach projektu internauci będą przez najbliższe pół roku wspólnie wybierać najlepsze książki w sześciu kategoriach tematycznych.
Dwa miesiące zaciętej rywalizacji. Kilkadziesiąt książek. Kilkanaście wydawnictw. Kilkadziesiąt tysięcy głosów Internautów. Właśnie wybrano tytuły nagrodzone i wyróżnione w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę".
Dziś w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbędzie się Jubileuszowy X Finał Kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Jubileuszowe obchody trwają od czerwca ubiegłego roku.
Internet zazwyczaj postrzegany jest jako jeden z największych wrogów czytania książek. Okazuje się, że media te nie muszą wcale ze sobą rywalizować. Wskazują na to coraz lepsze wyniki sklepów internetowych sprzedających książki elektroniczne.
Wszystkich kochających książki - z Warszawy i z całej Polski - mogą juz w najbliższą środę wziąć udział w akcji głośnego czytania pod choinką na Placu Zamkowym. Organizatorzy akcji podkreślają, że jest ona nową formułą literackiego flashmobu, pokazującego, że czytać można zawsze i wszędzie.
Za sprawą aplikacji mobilnych dostęp do książek w wersji elektronicznej jest coraz łatwiejszy. Kim są e-czytelnicy, jakie mają zwyczaje i zainteresowania? Na to pytanie odpowiedzi udzieliły badania wśród polskich e-czytelników, prowadzone w ramach platformy Legimi.
Od 29 maja do 5 czerwca br. potrwa X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Centralna inauguracja odbędzie się 1 czerwca w Cieszynie i zapoczątkuje zarazem I Międzynarodowy Tydzień Czytania Dzieciom.
Sieć księgarni Empik rozpoczęła akcję promocji czytelnictwa: „Tu czy tam, z książką zawsze Ci do twarzy”. Celem akcji jest pokazanie , że lektura książek jest świetną i bardzo nowoczesną rozrywką.
Helen Mirren twierdzi, że dzieci nie powinny czytać Szekspira. Aktorka jest zdania, że najmłodsi powinni poznawać dzieła słynnego pisarza poprzez kino lub przedstawienia teatralne.
Aż 56 procent Polaków nie zagląda do żadnych książek, nawet kucharskich czy słowników. 46 proc. nie czyta choćby krótszych tekstów, artykułów lub opowiadań. Książek nie czytają nawet najlepiej wykształceni.
W środę 8 grudnia w Bibliotece Narodowej na inauguracyjnym kongresie, pod hasłem "Czytanie włącza", zostanie powołana wielka koalicja na rzecz czytelnictwa i bibliotek - Republika Książki.
Rozpoczęła się kampania społeczna "Spotkajmy się w bibliotece", której celem jest zwrócenie uwagi na lokalną bibliotekę - miejsce dostępu do wiedzy, informacji i kultury. Kampania realizowa jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.