„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach", napisał nie bez racji Cyceron. To nie wszystko - okazuje się, że odmładza nie tylko „charakter", ale i ciało. Po prostu pozwala żyć dłużej.
Jak wynika z przedświątecznych sond, książka jest jednym z najczęściej kupowanych upominków pod choinkę. Coraz częściej otrzymujemy również w prezencie jej nowoczesny odpowiednik, czyli ebooka. E-czytanie stało się bardzo popularne. Podczas e-lektury najchętniej korzystamy z czytników – ponad 87% wskazań, tabletów – 8% oraz ze smartfonów i komputerów (2 i 3%), co sprawdziła firma Virtualo badając profil e-czytelnika. Jak w dzisiejszych czasach przepełnionych elektroniką powinniśmy zadbać o oczy?
Nie wyjeżdżasz nigdzie na Wielkanoc i nie narzekasz na tłumy zaproszonych gości? Zobacz, jak możesz miło spędzić świąteczny czas.
Regularne czytanie to jeden ze sposobów na zapobieganie chorobie Alzheimera – wynika z badań amerykańskich naukowców z Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych. O korzyściach płynących z lektury warto przypominać przy każdej okazji i zachęcać do czytania.
Czytać książki warto z wielu powodów. Oto niektóre z nich - okazuje się, że dzięki książkom można obniżyć poziom odczuwanego stresu oraz zwiększyć empatię. Co więcej, seniorzy mogą liczyć opóźnienie osłabienia funkcji poznawczych dzięki czytaniu.
Warto dostawać się do pracy pieszo lub chociaż część drogi pokonywać w ten sposób. Jak wynika z badań, które opublikowano w magazynie Preventive Medicine, osoby przemierzające pieszo drogę do pracy, są szczęśliwsze.
Ponad 60 procent z nas nie czyta żadnych książek - wynika z badań Biblioteki Narodowej. Zledwie sześć i pół godziny tygodniowo — to średni czas, jaki Polak poświęca na czytanie. Dotyczy to wytłacznie książek, ale jakichkolwiek tekstów.
W literaturze starość nie jest tematem tabu. Wręcz odwrotnie, zarówno w antycznych tragediach, jak i współczesnych powieściach roi się od dojrzałych i sędziwych ludzi, którzy stali się wręcz archetypicznymi postaciami.
Czytaj książki. Przydaje to nie tylko bezpośrednich korzyści psychologicznych, ale i poprawia efekty rehabilitacji i pomaga przy chorobach przewlekłych.
Oto kolejny powód, by sięgnąć po książkę: czytanie uznanej fikcji literackiej poprawia zdolność odczytywania emocji. Spędzanie czasu z bohaterami literackimi pomaga „czytać" innych ludzi w realnym świecie.
26 lutego 2013 r. w szesnastu miastach w Polsce odbędzie się akcja społeczna pt. „Czytam w podróży... Herberta", która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa oraz Instytut Adama Mickiewicza. W projekt zaangażowało się ponad 400 wolontariuszy.
Czytanie tekstu z ekranu tabletu lub komputera jest zwykle odczuwane jako męczące, ale w przypadku ludzi starszych monitory mogą wręcz ułatwiać lekturę.
Pasażerowie, którzy 8, 9 i 10 sierpnia wyruszą z Warszawy jednym z sześciu ekspresów nie muszą pakować książek do walizki. Dobrą literaturę, m.in. Janusza L. Wiśniewskiego, Wojciecha Kuczoka i Bartłomieja Rychtera znajdą w przedziałach.
1 sierpnia ruszył wspólny program marki ŠKODA - i serwisu czytelniczego Lubimyczytac.pl - największego polskiego serwisu czytelniczego. W ramach projektu internauci będą przez najbliższe pół roku wspólnie wybierać najlepsze książki w sześciu kategoriach tematycznych.
Dwa miesiące zaciętej rywalizacji. Kilkadziesiąt książek. Kilkanaście wydawnictw. Kilkadziesiąt tysięcy głosów Internautów. Właśnie wybrano tytuły nagrodzone i wyróżnione w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę".