Jeśli codzienna rutyna cię męczy i zniechęca, spróbuj znaleźć sobie hobby - badania wykazały, że możliwość regularnego angażowania się w zajęcia, które są postrzegane jako przyjemne, znacznie podnosi poziom zadowolenia z życia.
Im szybciej dziecko nauczy się czytać, tym szybciej otwierają się przed nim ogromne możliwości rozwojowe. Wie to każdy dorosły i stara się zachęcać maluchy do nauki literek.
Na pierwszym miejscu wśród gatunków literackich, po które najchętniej sięgają kobiety zarówno w przypadku książek drukowanych (56%), jak i ebooków (46%) jest sensacja i kryminał, a nie romanse i literatura erotyczna.
Nie jest prawdą, że rozwijać wyobraźnię można jedynie u dzieci. Dorośli też powinni nad tym pracować, jeśli chcą być nietuzinkowi w swych działaniach, dostrzegać głębsze poziomy rzeczywistości i zwyczajnie mieć więcej radości z „obcowania ze światem".
Masz pracę, która wymaga od Ciebie ciągłej gotowości na zmiany, kreatywności, dostarczania niestandardowych rozwiązań? To świetnie, pomyślą szczególnie ludzie, którzy zarabiają na życie wykonując powtarzalne czynności (co może zwyczajnie nużyć). A jednak ci ostatni mogą liczyć na większą stabilność i przewidywalność zadań, a ci pierwsi nierzadko zmagają się z dużą presją i stresem. Skąd bowiem ciągle czerpać nowe pomysły? Pięć praktycznych wskazówek powinno Ci pomóc.
Musisz wykazać się kreatywnością? W pracy wymagają od Ciebie świeżych pomysłów? Chcesz dowieść partnerowi, że umiesz twórczo rozwiązać problem? Potrzeba Ci inspiracji. Niewielu może poszczyć się otwartością umysłu „na zawołanie", warto więc umieć pomóc swojej wyobraźni i zapewnić sobie „błysk żarówki nad głową". Oto pięć prostych sposobów.
Dużo się mówi o tym, że warto dzieciom czytać. To rozwija wyobraźnię, zaznajamia maluchy z książkami, uczyć poprawnego języka. To jednak nie wszystko - polecana jest też codzienna rozmowa, bo ona wspomaga dalszy rozwój zdolności poznawczych naszych pociech.
Nietrudno jest popaść melancholię, a nawet mocno depresyjny stan, gdy w TV podaje się kolejne przygnębiające informacje, atmosfera w pracy jest nerwowa, a w życiu prywatnym piętrzą się rozmaite problemy. Przyznajmy jednak - mamy skłonność do wyolbrzymiania trudności i umniejszania sukcesów. Tymczasem może wcale nie jest z nami tak źle - przejrzyj dziesięć symptomów „dobrostanu".
Można żyć z jedną nerką, jedynie częścią żołądka, bez fragmentu wątroby, ale mózg potrzebny jest nam w całości. Co prawda, wraz z wiekiem nieco się kurczy i wielu ludzi doznaje łagodnych zaburzeń poznawczych, na szczęśie jednak, można zadbać o ostrość umysłu także w starszym wieku. Trzeba traktować mózg podobnie jak mięśnie - brak ćwiczeń prowadzi do zaniku, więc jeśli nie chcesz osłabienia możliwości poznawczych, zacznij trening już dziś.
„Twoja biblioteka jest twoim rajem", napisał Erazm z Rotterdamu , uważając, że dzięki czytaniu ksiażek można najpiękniej kształtować swoje życie. Okazuje się, że się nie mylił przynajmniej co do finansowej satysfakcji z pracy - ci, którzy w młodości chętnie czytają, zarabiają więcej jako dorośli.
„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach", napisał nie bez racji Cyceron. To nie wszystko - okazuje się, że odmładza nie tylko „charakter", ale i ciało. Po prostu pozwala żyć dłużej.
Jak wynika z przedświątecznych sond, książka jest jednym z najczęściej kupowanych upominków pod choinkę. Coraz częściej otrzymujemy również w prezencie jej nowoczesny odpowiednik, czyli ebooka. E-czytanie stało się bardzo popularne. Podczas e-lektury najchętniej korzystamy z czytników – ponad 87% wskazań, tabletów – 8% oraz ze smartfonów i komputerów (2 i 3%), co sprawdziła firma Virtualo badając profil e-czytelnika. Jak w dzisiejszych czasach przepełnionych elektroniką powinniśmy zadbać o oczy?
Nie wyjeżdżasz nigdzie na Wielkanoc i nie narzekasz na tłumy zaproszonych gości? Zobacz, jak możesz miło spędzić świąteczny czas.
Regularne czytanie to jeden ze sposobów na zapobieganie chorobie Alzheimera – wynika z badań amerykańskich naukowców z Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych. O korzyściach płynących z lektury warto przypominać przy każdej okazji i zachęcać do czytania.
Czytać książki warto z wielu powodów. Oto niektóre z nich - okazuje się, że dzięki książkom można obniżyć poziom odczuwanego stresu oraz zwiększyć empatię. Co więcej, seniorzy mogą liczyć opóźnienie osłabienia funkcji poznawczych dzięki czytaniu.